Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Diderot „Kubuś Fatalista i jego pan” jako powiastka filozoficzna - cechy

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Powiastką filozoficzną nazywamy utwór pisany prozą, który zawiera przesłanie moralistyczne lub jakiś rodzaj napomnienia. Często obrazuje on pewną ideę filozoficzną, czy światopoglądową, propagując wzorce z nią związane.

Powiastka filozoficzna nie jest jednak gatunkiem „ciężkim”, jest pisana tak, aby ucząc, bawiła. Innymi słowy przemyca istotne z punktu widzenia ideowego treści, robi to jednak w formie lekkiej i przyjemnej. Fabuła jest najczęściej barwna, jako że ten gatunek literacki czerpie inspirację z romansu awanturniczego lub powieści egzotycznej.

Bohaterowie to wyraziste osobowości, niejednokrotnie ilustrujące konkretne idee. Wypowiadają się w sposób humorystyczny, czasem ironiczny. Przedstawieni są żartobliwie i z dystansem.

„Kubuś Fatalista i jego pan” jest jedną ze sztandarowych powiastek filozoficznych doby oświecenia, napisaną przez Denisa Diderota, który oprócz pisarstwa, zajmował się także filozofią oraz sztuką.

Często zdarzało się, iż powiastki pisane były przez autorów zajmujących się nie tylko literaturą, ale także myślą społeczną – w lekkiej i zabawnej formie mogli oni większemu gronu czytelników przedstawić własny światopogląd, czy koncepcję moralną.

Nie...

Podobne wypracowania