Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Maria Kuncewiczowa „Cudzoziemka” - Tragizm Róży Żabczyńskiej - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Główną bohaterką powieści Marii Kuncewiczowej pt.: „Cudzoziemka” jest Róża Żabczyńska. To kobieta o zachwianej psychice, oziębła oraz bezlitosna. Czy patrząc na nią z innej perspektywy, można uznać ją za postać tragiczną?

Już od początku życia towarzyszy jej uczucie wyobcowania. W Rosji dzieci odsuwają się od niej, gdy korytarzem przechodzi pop. W Polsce nazywana jest „kacapką” ze względu na jej obcy akcent. Bohaterka, która nigdzie nie czuje się „u siebie”, spotyka w końcu Michała Bądskiego. To właśnie on zwrócił na nią uwagę, pozwalając jej wyrwać się z tego uczucia. Róża, potrzebując ciepła płynącego od innych ludzi, szybko pokochała uroczego młodzieńca. Jednak jej cierpienie i poczucie bycia odrzuconą zostało spotęgowane, w momencie kiedy syn jej nauczyciela gry na skrzypcach zdradził ją z moskiewską kursistką. Wtedy Róża postanowiła zemścić się na mężczyznach oraz na Polsce - kraju, w którym spotykały ją same nieszczęścia.

Całe jej dalsze życie zostało podporządkowane powziętym zamiarom. Wchodzi w związek małżeński z Adamem, którego nie kocha. Mężczyzna dzielnie znosi jej kaprysy, obojętność oraz wyrzuty czynione mu przez żonę. Ona czuje do niego obrzydzenie, a zarazem...

Podobne wypracowania