Patriotyzm i troska o losy Polski ukazane w „Kazaniach sejmowych” Piotra Skargi oraz innych utworach literackich
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
„Kazania sejmowe” są oceną polskiej rzeczywistości politycznej. Skarga dostrzegał słabe strony systemu sprawowania rządów i stosunków społecznych, nazwał je „chorobami rzeczpospolitej” i starał się „uleczyć” czyli wskazać drogę właściwego postępowania. W cyklu ośmiu kazań wyliczył sześć takich chorób, szczegółowo je omawiając i wskazując na konieczne zmiany. Tekst księdza jest podporządkowany nakazom Pisma Świętego, na które autor często się powołuje.
W tekście wielokrotnie pojawia się zarzut panującej w Polsce niezgody. Dotyczy to głównie zbierającej się na sejmikach szlachty, która z trudem dochodziła do porozumienia, często zdarzało się, że sejm kończył się kłótnią, z której nic nie wynikało. Skarga pisze: „sejmy, które wam były lekarstwem na wszytkie Rzeczyposp[olitej] choroby, w jad się wam obróciły. Bo na nich więcej niezgód i odrażenia myśli jeden od drugiego i stanu od stanu przyczyniacie. Na nich się buntowania i sedycyje rodzą. Z nich z więtszym rozwaśnienim wyjeżdżacie, niźli przyjeżdżacie. I tak sejmy, na ukrzepczenie zgody i miłości spójnej braterskiej uczynione, na zapalenie rozterków służą”. Kazanie zawiera ostrzeżenie przed wojna domową i atakiem wroga. Niezgoda wewnątrz kraju tylko zachęca wrogów do wykorzystania takiej słabości. O waśniach w polskim sejmie pisano wówczas często. Zarzut ten pojawiał się m.in. u Reja w „Krótkiej rozmowie między trzema osobami, Panem Wójtem i Plebanem”. To właśnie Pleban atakuje Pana taką wymówką, twierdząc, że jest to fakt tak powszechnie znany, że nawet chłopi go znają i nad nim ubolewają.
Patriotyzm wymaga od szlachty zbrojnej obrony ojczyzny. Kaznodzieja wypowiada się przeciwko wojskom zaciężnym, a więc najemnym, które nie walczą w słusznej sprawie, a jedynie dla pieniędzy. Zauważmy, że przeciwne postulaty wysuwa Jan Kochanowski w „Pieśni o spustoszeniu Podola”, nakłaniając właśnie do zbierania pieniędzy na wynajęcie wojsk. Dla poety ważny jest przede wszystkim efekt działań, szlachta nie musi narażać swojego życia, jeśli jest w stanie zorganizować sprawną obronę przy użyciu wojsk zaciężnych.
W „Kazaniach sejmowych” autor zawarł pochwałę ojczyzny, która jest źródłem licznych dóbr i jako taka wymaga wdzięczności i obrony. Szlachta otrzymała „złotą wolność” i jednocześnie „królewski majestat”, silna ojczyzna zapewnia pokój i dostatek, ale najważniejsze, z punktu widzenia autora jest to, że Polska jest ostoją wiary katolickiej.
Powszechnym w szesnastowiecznej publicystyce zarzutem było piętnowanie prywaty. Właściwie cały dramat Kochanowskiego pt. „Odprawa posłów greckich” jest odniesieniem do tego zjawiska. Poeta ukazuje mechanizm, który doprowadza do upadku Troi. To właśnie dbałość o interesy jednostek skazuje całe miasto na zagładę. Podobnie Skarga podkreśla, że ojczyzna jest jak okręt, a naród to jego załoga. Jeśli nie będzie w nim zgody i wspólnego działania, okręt zatonie: „Miłujecie pożytki swoje pojedynkowe, a pospolite burzycie, i mniemacie, abyście dobrze sobie czynili i życzyli. Nie tak jest, ale jako Pan rzekł: Joan. [12, 25]. ,<<Kto zdrowie swoje miłuje, traci je. A kto je utraca, najduje je>>”.
Zbiór kazań Skargi wynika z troski o losy kraju. Kaznodzieja żywi obawę, że wewnętrzne spory, prywata, osłabiona władza królewska oraz zdobywająca licznych wyznawców reformacja doprowadzą ojczyznę do zagłady. W szesnastym wieku były to poglądy dość powszechne, często przez literaturę poruszane, być może dlatego dzieło Skargi nie miało szczególnego wpływu na rzeczywistość polityczną. Natomiast po latach, w epoce romantyzmu odkryto go na nowo i odczytano jak proroka, który przepowiedział rozbiory.
Podobne wypracowania do Patriotyzm i troska o losy Polski ukazane w „Kazaniach sejmowych” Piotra Skargi oraz innych utworach literackich
- Franz Kafka „Proces” - problem władzy i jednostki. Totalitaryzm w powieści
- Lucy Maud Montgomery „Ania z Zielonego Wzgórza” - charakterystyka Ani z Zielonego Wzgórza
- Młoda Polska - dekadentyzm, impresjonizm, symbolizm w utworach Młodej Polski
- Piotr Skarga „O miłości ku ojczyźnie”, Ignacy Krasicki „Świat zepsuty” - analiza porównawcza utworów
- „Słuchaj po prostu głosu Twego serca”, czyli recepta na szczęście na podstawie „Alchemika” Paulo Coelho
- Obóz Koncentracyjny w Oświęcimiu - Sprawozdanie z wycieczki szkolnej do Auschwitz
- Motyw zdrady ojczyzny w „Potopie” Henryka Sienkiewicza - wybierz trzech bohaterów i porównaj ich motywy postępowania. Wyciągnij wnioski
- Seweryna Szmaglewska „Czarne stopy” - streszczenie
- Ken Kesey „Lot nad kukułczym gniazdem” - recenzja książki
- Jonathan Swift „Podróże Guliwera” - Guliwer w krainie olbrzymów - streszczenie, opowiadanie
- Bruno Jasieński - biografia, życiorys
- Walka dobra ze złem w literaturze - omówienie tematu w kontekście wybranych utworów literackich
- Filozofia św. Franciszka i św. Aleksego - wybierz filozofię, która bardziej Ci odpowiada (odpowiedź uzasadnij)
- Adam Mickiewicz „Romantyczność” - charakterystyka Karusi
- Bolesław Prus „Lalka” - charakterystyka Juliana Ochockiego
- Tadeusz Borowski „Opowiadania” - refleksja o kulturze z perspektywy obozowej pryczy
- Tragizm Kordiana, bohatera utworu Juliusza Słowackiego - „Kordian”
- Mowa sądowa w obronie Zenona Ziembiewicza - „Granica” Zofii Nałkowskiej
- Diderot „Kubuś Fatalista i jego pan” jako powiastka filozoficzna - cechy
- Melchior Wańkowicz „Ziele na kraterze” - charakterystyka głównego bohatera