Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Patriotyzm i troska o losy Polski ukazane w „Kazaniach sejmowych” Piotra Skargi oraz innych utworach literackich

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Kazania sejmowe” są oceną polskiej rzeczywistości politycznej. Skarga dostrzegał  słabe strony systemu sprawowania rządów i stosunków społecznych, nazwał je „chorobami rzeczpospolitej” i starał się „uleczyć” czyli wskazać drogę właściwego postępowania. W cyklu ośmiu kazań wyliczył sześć takich chorób, szczegółowo je omawiając i wskazując na konieczne zmiany. Tekst księdza jest podporządkowany nakazom Pisma Świętego, na które autor często się powołuje.

W tekście wielokrotnie pojawia się zarzut panującej w Polsce niezgody. Dotyczy to głównie zbierającej się na sejmikach szlachty, która z trudem dochodziła do porozumienia, często zdarzało się, że sejm kończył się kłótnią, z której nic nie wynikało. Skarga pisze: „sejmy, które wam były lekarstwem na wszytkie Rzeczyposp[olitej] choroby, w jad się wam obróciły. Bo na nich więcej niezgód i odrażenia myśli jeden od drugiego i stanu od stanu przyczyniacie. Na nich się buntowania i sedycyje rodzą. Z nich z więtszym rozwaśnienim wyjeżdżacie, niźli przyjeżdżacie. I tak sejmy, na ukrzepczenie zgody i miłości spójnej braterskiej uczynione, na zapalenie rozterków służą”. Kazanie zawiera...

Podobne wypracowania