Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Piotr Skarga „O miłości ku ojczyźnie”, Ignacy Krasicki „Świat zepsuty” - analiza porównawcza utworów

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Zarówno Piotr Skarga, jak i Ignacy Krasicki pozostawili po sobie wiele dzieł, w których poruszają problemy dotyczące aktualnej sytuacji Rzeczypospolitej. Za czasów Piotra Skargi były to czasy względnie spokojnego renesansu – Odrodzenia sztuki i literatury. Krasicki żył natomiast w czasach polskiego Oświecenia, kiedy nastąpił gwałtowny rozwój literatury i sztuki pod protektoratem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego (słynne obiady czwartkowe).

Piotr Skarga, jako kaznodzieja, aby przedstawić swoje poglądy, używał literackiego gatunku, jakim są kazania. W zbiorze słynnych „Kazań sejmowych” znajduje się kazanie wtóre „O miłości ku ojczyźnie i o pierwszej chorobie Rzeczypospolitej, która jest z nieżyczliwości ku ojczyźnie”. Kaznodzieja używa w tym kazaniu egzemplum – przykładów z Biblii, które dla czytelników, czy słuchaczy mają stać się wzorem do naśladowania. Głównym przesłaniem kazania Piotra Skargi jest potrzeba miłości ojczyzny toczonej wieloma chorobami.

Kaznodzieja podkreśla, że wszelkie dobro, jakie obywatele zyskali, to dobro pochodzące wyłącznie od ojczyzny. Ojczyzna natomiast to chwiejący się na falach zazdrości, nienawiści i niezgody okręt,...

Podobne wypracowania