Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Szymon Zimorowic „Roksolanki” - opracowanie utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Cała nazwa utworu Zimorowica to „Roksolanki, to jest Ruskie panny na wesele B.Zz K.D”. Ta dość tajemnicza nazwa jest łatwa do wytłumaczenia. Cykl pieśni został przygotowany przez Zimorowica na uroczystość zaślubin jego brata Bartłomieja z Katarzyną Duchnicówną. Natomiast Roksolanki to dziewczęta pochodzące z terenów, które wówczas zwane były Rusią Czerwoną.

Utwór ten jest zbiorem pieśni o tematyce miłosnej. Pojawia się tutaj miłość w znaczeniu metafizycznym, psychicznym, ale także czysto erotycznym, fizycznym. Dzieło rozpoczyna dedykacja dla państwa młodych, w których podmiot liryczny prosi o wsparcie i docenienie jego pracy twórczej. Roksolanki zbudowane są z intymnych, miłosnych zwierzeń obecnych na weselu gości. Są to pewnego rodzaju monologi, dzięki którym poznajemy tajniki życia i najgorętsze z możliwych uczuć człowieka. W utworze pojawia się sześćdziesięciu dziewięciu bohaterów, których poeta podzielił na dwa chóry: panien i młodzieńców. Sytuacja liryczna to konkurs, który miał polegać na najpiękniejszej wypowiedzi dotyczącej miłości. Uczestnikami zmagań byli zaproszeni gości, natomiast państwo młodzi ich oceniali.

Poetyckie wyznania bohaterów związane...

Podobne wypracowania