Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Miguel de Cervantes „Don Kichot z La Manczy” - charakterystyka porównawcza don Kichota i Sancho Pansy

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Sanczo Pansa i Don Kichot to bohaterowie powieści Miguela Cervantesa De Saavedry. Giermek i jego pan są dwiema przeciwstawnymi, a nawet kontrastowymi postaciami.

Znaczące różnice możemy zauważyć już w ich wyglądzie. Don Kichot był chudy, smukły, wręcz spiczasty. Giermek natomiast był niski, krępy, a jego brzuch sięgał ziemi. Autor porównuje szlachcica do tyki grochu, która pnie się ku górze, do srebrnego kłosa falującego na wietrze, a także do topoli. Sanczo porównany został do bulwiastego kartofla, przyziemnej naci i przysadzistej oliwki. Również pochodzenie odróżniało ich od siebie. Rycerz pochodził z rodu szlacheckiego, lecz zubożałego, głównie za sprawą owego bohatera, który cały swój majątek roztrwonił na księgi o rycerzach. Giermek natomiast jest prostym chłopem, który lubi pieniądze. Powodem, dla którego wyruszył w podróż z błędnym rycerzem był fakt, iż ten obiecał mu w nagrodę wyspę.

Don Kichot był marzycielem, miał wspaniałą wyobraźnię dzięki której mógł żyć w takim świecie w jakim chciał, a każda nawet drobna rzecz stawała się wielkim skarbem i wielką przygodą. Jego sługa był realistą. Kiedy obaj stawali przed wiatrakami on widział młyn, rycerz –...

Podobne wypracowania