Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Henryk Sienkiewicz „Quo vadis” - opracowanie, problematyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wielką miłością Henryka Sienkiewicza była historia. Poświęcał jej wiele czasu, wciąż doskonaląc swoje umiejętności. Jego zainteresowanie starożytnością wypłynęło z uważnego czytania dzieł Tacyta. Kiedy udał się do Rzymu i zobaczył wszystko to, co znał tylko ze źródeł historycznych, zapragnął napisać dzieło, którego akcja toczyłaby się w tych właśnie realiach. Tak pokrótce można przedstawić genezę „Quo vadis”. Teraz zajmijmy się problematyką tej powieści.

Wątkiem głównym utworu są dzieje Winicjusza i Ligii. Mężczyzna był początkowo człowiekiem bardzo wybuchowym, rozmiłowanym w zabawach organizowanych na dworze Nerona. Jego zupełnym przeciwieństwem była Ligia - kobieta cnotliwa, uczuciowa i zrównoważona. To pod jej wpływem i wyznawanego przez nią chrześcijaństwa w bohaterze dokonała się wielka przemiana. Z historią dwójki zakochanych (wszak Ligia wyznawała tę religię) zazębia się wątek związany z chrześcijanami, który możemy określić jako historyczny.

Ludzie zgromadzeni wokół pierwszych czcicieli Chrystusa obrazują rodzącą się potęgę. Obrazują wartości zupełnie odmienne niż pogański Rzym. Ich niechęć do oddawania boskiej czci cezarowi stała się przyczyną wielkich cierpień. Byli oni bezlitośnie mordowani,...

Podobne wypracowania