Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Pablo Picasso „Panny z Awinionu” - interpretacja, opis obrazu

kubizm, motyw kobiety, malarstwo, interpretacja, opis, opis obrazu, Panny z Awinionu, Pablo Picasso

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Obrazem najpowszechniej znanym i uznawanym za najbardziej reprezentatywny dla kierunku kubistycznego w sztuce jest dzieło Pabla Picassa zatytułowane „Panny z Awinionu”. Powstało ono w paryskiej pracowni artysty w ciągu kilku miesięcy 1907 roku, jednocześnie dając początek i wyznaczając na przyszłość standardy nowej techniki artystycznej, która zrewolucjonizowała dotychczasowe myślenie o kategoriach piękna i powinnościach sztuki. „Panny z Awinionu” zrywały bowiem całkowicie z mimetyzmem dzieła plastycznego zastępując tradycyjne kształty geometrycznymi, odrealnionymi konturami obiektów, a wypracowywaną przez wieki głęboką perspektywę – zupełnie płaską, przypominającą mozaikę, powierzchnią. Rewolucyjna była również tematyka dzieła przedstawiającego nagie postaci prostytutek z ulicy Calle de Avignon w Barcelonie, ujętych w prowokacyjnych, pozbawionych pruderii pozach.

Kompozycja obrazu sprawia wrażenie dwuplanowej poprzez zastosowanie w centralnej części jasnej, szaro-błękitnej plamy barwnej, która odróżnia się od tonacji kolorystycznej pozostałych elementów dzieła utrzymanych w ciepłych odcieniach żółci, różu, czerwieni i brązu. Dwie postaci znajdujące się w obszarze błękitnej plamy znacząco...

Podobne wypracowania