Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Franz Kafka „Proces” - problem władzy i jednostki. Totalitaryzm w powieści

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Proces” jest powieścią paraboliczną, historia Józefa K. jest metaforą ludzkiego życia. Można ją odczytywać w kontekście filozofii egzystencjalnej, ale „Proces” to także analiza systemu totalitarnego, w którym jednostka musi się podporządkować systemowi. Wuj głównego bohatera mówi: „Mieć taki proces, znaczy już go przegrać”. Słowa te obrazują rolę i znaczenie jednostki w państwie totalitarnym. Proces nie jest dochodzeniem sprawiedliwości, ale usankcjonowaniem podjętej wcześniej decyzji. Życie ludzkie ma tu niewielką wartość.

Władza ukazana w „Procesie” to bezwzględny i skomplikowany aparat. Sądownictwo działa na niejasnych zasadach, sprzecznych z podstawowymi prawami jednostki. Proces Józefa K. jest z góry przesądzony. Z założenia oskarżony nie ma prawa do obrony: „(...) Chodzi o możliwie zupełne wyeliminowanie obrony, obwiniony powinien być zdany we wszystkim na siebie samego”. Bohater początkowo zamierza bronić się sam, przekonany o swojej niewinności. Potem jednak decyduje się na spotkanie z adwokatem. Okazuje się jednak, że obrona nie ma nic wspólnego z odpieraniem zarzutów, a jedynie z szukaniem protekcji. W rzeczywistości zarzuty nigdy nie zostały Józefowi...

Podobne wypracowania