Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Motyw zdrady ojczyzny w „Potopie” Henryka Sienkiewicza - wybierz trzech bohaterów i porównaj ich motywy postępowania. Wyciągnij wnioski

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Na pierwszych kartach powieści postawę narodu polskiego autor przedstawił w pesymistycznym świetle. Polacy poddali się, zrezygnowali z walki o wolność i niepodległość Polski, nie widzieli nadziei dla Rzeczypospolitej. Weyhard Wrzeszczowicz, żołnierz strony szwedzkiej, opisał postawę Polaków, mówiąc: „Jeśli li na świecie taki drugi kraj, gdzieżby tyle nieładu i swawoli dopatrzeć można (…) Któryby w świecie naród nieprzyjacielowi do zwojowania własnej ziemi pomógł? Który tak by króla opuścił… Jeno szaleni, swawolni, źli i przedajni te ziemię zamieszkują”.

Wielu Polaków, w obawie przed utratą majątków, zdradziło swoją ojczyznę i zawarło sojusz z Karolem X Gustawem. W powieści motyw zdrady był szczególnie widoczny wśród przedstawicieli magnaterii. O niewierność ojczyźnie i królowi Janowi Kazimierzowi zostali posądzeni między innymi: Janusz Radziwiłł, Andrzej Grudziński oraz Andrzej Kmicic.

Janusz Radziwiłł był bogatym magnatem, dla którego w hierarchii wartości na pierwszym miejscu stały pieniądze. Był to człowiek opętany manią władzy. Pragnął pełnić najwyższą funkcję w Rzeczypospolitej, cieszyć się sławą i popularnością oraz wielkim  bogactwem....

Podobne wypracowania