Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ken Kesey „Lot nad kukułczym gniazdem” - recenzja książki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ken Kesey to amerykański pisarz związany ze środowiskiem kontrkultury, jaka w latach sześćdziesiątych ogarnęła Amerykę. Ruch ten wywodził się od amerykańskich beatników z lat pięćdziesiątych, kontestujących tradycyjne, mieszczańskie wartości społeczne, takie jak: praca, dobrobyt, kariera, wybierających w zamian wolne życie poza społeczeństwem. Beatnicy nie mieli aż takiego znaczenia jak dekadę późniejsi hippisi, jednak ich twórczość odbiła się szerokim echem również w Europie.

Kesey był kojarzony z jednym i drugim środowiskiem, a prawdziwą sławę i kultowe uwielbienie, status nieomal proroka, zapewniła mu powieść z 1962 roku zatytułowana „Lot nad kukułczym gniazdem”. To historia szulera i alkoholika Randle McMurphy'ego, który, skazany na więzienie, załatwia sobie pobyt w szpitalu psychiatrycznym, sądząc że to będzie łagodniejsza forma odbywania kary. McMurphy trafia na oddział, prowadzony przez siostrę Mildred Ratched i szybko przekonuje się, że dla niego to miejsce jest jeszcze gorsze od więzienia. Skazaniec nie odzyska wolności, dopóki nie zostanie uznany za wyleczonego. A decyzja w tej sprawie należy do siostry Ratched. Na dodatek na oddziale panuje żelazna dyscyplina, pacjenci bez szemrania podporządkowują się poleceniom...

Podobne wypracowania