Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Goethe „Król Olch” - nowe idee i formy romantyczne

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Król Och” jest balladą opartą na starogermańskiej legendzie o królu Elfów, który porywał dzieci i zabierał je do swojej krainy. Król Olch zamieszkiwał przy stawach i jeziorach, na brzegach których rosły olchy. Ballada wprowadza czytelnika do epoki romantyzmu. Łączy w sobie wszystkie charakterystyczne dla tego okresu elementy. Poeta w utworze skonfrontował ze sobą sposób odbioru rzeczywistości, propagowany przez twórców okresu oświecenia, i romantyzmu.

„Król Olch”  jest historią opowiedzianą przez narratora obserwującego całą sytuację. Jest noc, wieje silny wiatr, wokół unosi się mgła, przysłaniająca podróżnym drogę. Przez ciemny las jedzie na koniu starszy mężczyzna. Wiezie do domu chorego syna. Drogę wyznacza mu poświata księżyca. Dziecko ma wysoką gorączkę i zaczyna majaczyć. Przynajmniej tak odbiera to ojciec-realista. Chłopiec wśród drzew dostrzega króla Olch, który przywołuje go do siebie. Proponuje chłopcu, że zabierze go do swego królestwa. Wabi małego możliwością zabawy z jego pięknymi córkami, złotym szalem oraz bogactwem. Chłopiec boi się nieznajomego, prosi ojca o pomoc. Nie chce iść z królem Olch. Ojciec...

Podobne wypracowania