Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Francisco Goya „Rozstrzelanie powstańców madryckich” - opis obrazu

Francisco Goya, Rozstrzelanie powstańców madryckich, opis, opis obrazu, romantyzm, malarstwo

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Rozstrzelanie powstańców madryckich” jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych dzieł klasycyzującego artysty (który jednak pozostawał pod wpływami barokowymi) – Francisca José Goi, nadwornego malarza trzech hiszpańskich władców. Zostało wykonane w 1814 roku farbami olejnymi na płótnie, stanowiąc wyraz sprzeciwu jego twórcy wobec przemocy francuskiego najeźdźcy.

Temat dzieła odnosi się do wydarzeń historycznych z początku XIX wieku, kiedy to Napoleon Bonaparte przygotowywał się do podboju Hiszpanii i obalenia jej władcy. W 1808 roku tłum hiszpański zamordował żołnierzy francuskich stojących na straży porządku podczas wyjazdu z pałacu w Madrycie króla Karola IV Burbona. W odwecie za ten incydent oraz zamieszki, które po nim nastąpiły, Joachim Murat, dowódca wojsk napoleońskich w Hiszpanii, wydał rozkaz rozstrzelania wszystkich schwytanych powstańców na wzgórzu Moncloa.

Goya przedstawił tę scenę z ogromnym ładunkiem emotywnym, wykorzystując wszelkie aspekty dzieła plastycznego do jej oceny. Na obrazie widać trzy plany – na pierwszym z nich została przedstawiona grupa rozstrzeliwanych powstańców, zaś na drugim pluton egzekucyjny. W oddali widoczne są jeszcze...

Podobne wypracowania