Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Opowieść o królewskich przodkach Maciusia Pierwszego - Janusz Korczak „Król Maciuś Pierwszy”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Król Maciuś Pierwszy rozpoczął swoje panowanie, kiedy był małym chłopcem i nie umiał jeszcze czytać ani pisać. Został królem, ponieważ jego ojciec, Stefan Rozumny, ciężko zachorował i umarł. Wcześniej umarła także matka Maciusia, więc chłopiec został sierotą. Jako malec nie wiedział jak postępują prawdziwi królowie – aż do momentu, kiedy razem z Felkiem wyruszył na wojnę, zasmakował żołnierskiego życia i nauczył się, jak dobrze postępować. Wtedy też odezwała się jego królewska krew – przodkowie Maciusia byli przecież monarchami od pokoleń.

Chłopiec pamiętał swoją mamę, która wybrała dla niego imię. Mimo że była królową, miała czas na zabawę z synem, opowiadanie mu bajek i czytanie książek. Mama Maciusia Pierwszego miała dobre serce – na święta kazała rozdawać cukierki i zabawki dzieciom z domów dziecka. To ona nauczyła chłopca, by rozwiązywanie każdej ważniejszej sprawy rozpocząć od modlitwy. Natomiast król Stefan był bardzo zajęty, dlatego miał dla syna bardzo mało czasu – często wyjeżdżał lub przyjmował ważne delegacje z zagranicy. Jednak czasem, w wolnej chwili wspólnie jeździli konno albo razem się bawili.

Maciuś był królewskim synem i obowiązywała go dworska etykieta,...

Podobne wypracowania