Opowieść o królewskich przodkach Maciusia Pierwszego - Janusz Korczak „Król Maciuś Pierwszy”
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Król Maciuś Pierwszy rozpoczął swoje panowanie, kiedy był małym chłopcem i nie umiał jeszcze czytać ani pisać. Został królem, ponieważ jego ojciec, Stefan Rozumny, ciężko zachorował i umarł. Wcześniej umarła także matka Maciusia, więc chłopiec został sierotą. Jako malec nie wiedział jak postępują prawdziwi królowie – aż do momentu, kiedy razem z Felkiem wyruszył na wojnę, zasmakował żołnierskiego życia i nauczył się, jak dobrze postępować. Wtedy też odezwała się jego królewska krew – przodkowie Maciusia byli przecież monarchami od pokoleń.
Chłopiec pamiętał swoją mamę, która wybrała dla niego imię. Mimo że była królową, miała czas na zabawę z synem, opowiadanie mu bajek i czytanie książek. Mama Maciusia Pierwszego miała dobre serce – na święta kazała rozdawać cukierki i zabawki dzieciom z domów dziecka. To ona nauczyła chłopca, by rozwiązywanie każdej ważniejszej sprawy rozpocząć od modlitwy. Natomiast król Stefan był bardzo zajęty, dlatego miał dla syna bardzo mało czasu – często wyjeżdżał lub przyjmował ważne delegacje z zagranicy. Jednak czasem, w wolnej chwili wspólnie jeździli konno albo razem się bawili.
Maciuś był królewskim synem i obowiązywała go dworska etykieta, ale to nie znaczy, że we wszystkim chłopca wyręczano. Jego pradziadek, król Paweł Zwycięzca rozkazał, by młodzi królowie wstawali o siódmej rano, sami się myli i ubierali, a także ścielili swoje łóżko i czyścili buty. Pradziadek był także znany z męstwa i zwycięskich wojen. Aby się do niego upodobnić, przed śniadaniem Maciuś wypijał tran dla zdrowia, a jego posiłek nie trwał dłużej niż szesnaście minut i trzydzieści pięć sekund. Czas trwania śniadania ściśle określał rozkaz króla Juliusza Cnotliwego, dziadka Maciusia.
Po śniadaniu następowała odprawa ministrów. Ceremonia odbywała się w sali tronowej, gdzie zwłaszcza zimą było bardzo chłodno. Spowodowane to było faktem, że prababcia chłopca, Anna Nabożna omal nie zatruła się czadem, wydobywającym się z pieca. Na pamiątkę ocalenia młodej Anny zakazano wstawiać pieca do sali tronowej na pięćset lat.
Ojciec Maciusia, Stefan Rozumny słynął ze swojej mądrości. Kiedy Maciuś został królem, bardzo żałował, że nie odziedziczył rozsądku ojca. Chłopiec nie wiedział, jak się ma zachowywać jako król i bał się, że nie nauczy się tego przez wiele, wiele lat. Inny z przodków Maciusia, król Henryk Porywczy słynął ze swej gwałtowności. Kiedy przed laty jeden z lokajów miał pchły i jedna z nich skoczyła na królewskie berło, król kazał flejtuchowi ściąć głowę. Odtąd lokaje musieli wyjątkowo dbać o czystość, często się kąpać i zmieniać ubranie.
W różnych ważnych momentach swojego życia Maciuś przypominał sobie o swoich przodkach, zastanawiając się, jak oni postąpiliby na jego miejscu.
Podobne wypracowania do Opowieść o królewskich przodkach Maciusia Pierwszego - Janusz Korczak „Król Maciuś Pierwszy”
- Melchior Wańkowicz „Ziele na kraterze” - charakterystyka głównego bohatera
- Ernest Hemingway „Stary człowiek i morze” - Santiago zwycięzca czy przegrany? Rozprawka
- Czechow - opowiadania. Smutny śmiech „miniatur o pozornie zabawnym zdarzeniu z ponurym, wcale nie śmiesznym epilogiem” - charakterystyka opowiadań Antoniego Czechowa
- Maria Kuncewiczowa „Cudzoziemka” - konstrukcja i język powieści. Opracowanie
- Goethe „Król Olch” - nowe idee i formy romantyczne
- C. S. Lewis „Opowieści z Narnii”- moje spotkanie z bohaterem powieści
- Maria Kuncewiczowa „Cudzoziemka” - Tragizm Róży Żabczyńskiej - opracowanie
- Francisco Goya „Rozstrzelanie powstańców madryckich” - opis obrazu
- Jarosław Iwaszkiewicz „Pogoda Lasu” - interpretacja i analiza wiersza
- Wacław Potocki - życie i twórczość
- Opis postaci - Ambroży Kleks „Akademia Pana Kleksa” Jana Brzechwy
- Frances Hodges Burnett „Mała księżniczka” - Czy przyjaźń pomaga przetrwać trudne chwile? Odpowiedz na podstawie książki
- Zbigniew Herbert „Guziki” - interpretacja i analiza wiersza
- Zofia Kossak-Szczucka „Pożoga” - obraz martyrologii kresowego ziemiaństwa polskiego. Opracowanie
- Albert Camus „Dżuma” - charakterystyka Tarrou
- „Piękny bal, ale tragiczny w skutkach” - rozwiń temat w oparciu o satyrę Ignacego Krasickiego „Żona modna”
- Eliza Orzeszkowa „Nad Niemnem” - Kult pracy w „Nad Niemnem” Orzeszkowej
- Co się wydarzyło w cmentarnej kaplicy? - opowiadanie w oparciu o II część „Dziadów” Adama Mickiewicza
- Zofia Kossak-Szczucka „Pożoga” - Motyw domu w „Pożodze” Kossak-Szczuckiej. Opracowanie
- Adam Mickiewicz „Konrad Wallenrod” - Konrad Wallenrod jako bohater romantyczny