Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Opis postaci - Ambroży Kleks „Akademia Pana Kleksa” Jana Brzechwy

Ambroży Kleks to bohater utworu Jana Brzechwy pt.: „Akademia Pana Kleksa”. Jest on nauczycielem i wychowawcą chłopców, którzy trafili do jego bardzo nietypowej placówki. Przypatrzmy się tej kolorowej i nieco zwariowanej postaci.

Już na początku uderza nietypowość jego stroju. Bardzo luźne spodnie pęcznieją na wietrze niczym balon. W dodatku nosi on obszerny surdut koloru czekoladowego (lub bordowego) i cytrynową kamizelkę, która zapinana jest na szklane guziki. Wszystko zwieńczone jest wysokim i sztywnym kołnierzykiem oraz aksamitną kokardką, noszoną zamiast krawata. W tym niecodziennym zestawie znajduje się niezliczona ilość kieszeni, a jej ilości najprawdopodobniej nie zna nawet właściciel. Jako że strój opisywanej postaci zupełnie nie przylega do jej ciała, ciężko ocenić jej sylwetkę, która najprawdopodobniej, znając specyfikę Pana Kleksa, także jest nietypowa.

Rozwichrzone włosy tego bohatera mają wszystkie kolory tęczy, co bardzo kontrastuje z czarną brodą, zasłaniającą twarz oraz sztywnymi wąsami koloru pomarańczy.Najbardziej zdumiewające w obliczu Ambrożego Kleksa są jego nos i oczy. Ta pierwsza część swoją ruchliwością przypomina nieco peryskop łodzi podwodnej. Co niesamowite - przekrzywia się on w prawo albo w lewo, w zależności od pory roku. Oczka tego nietypowego wychowawcy są żywe, błyszczące i bardzo dynamiczne. Potrafią prześwietlić każdego rozmówce niczym promienie roentgena. Całość jego twarzy jest przyozdobiona piegami jak lampart cętkami. Co ciekawe, Pan Kleks daje je swoim uczniom za dobre wyniki w nauce.

Tytułowy bohater „Akademii Pana Kleksa” to postać nieco oderwana od świata rzeczywistego. Śmieszna może wydawać się jego fajtłapowatość, pod którą skrywa on swoje prawdziwe umiejętności. Trudno ustosunkować się do tej postaci inaczej niż pozytywnie, gdyż już sam jej wygląd sugeruje, że mamy do czynienia z nie byle kim. 

Podobne wypracowania do Opis postaci - Ambroży Kleks „Akademia Pana Kleksa” Jana Brzechwy