Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stefan Żeromski „Przedwiośnie” - opracowanie książki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Stefan Żeromski ukończył pracę nad „Przedwiośniem” 21 września 1924 r. Dzieło powstało więc w wolnej Polsce i było głosem autora w walce o nowy kształt ojczyzny. Akcja utworu obejmuje okres od jesieni 1914 r. do przedwiośnia 1924. W powieści tej Żeromski przygląda się społeczeństwu kształtującej się Rzeczpospolitej oraz koncepcjom odnowy państwa. Autor, o czym sam wspominał w swoich dziennikach, pokazuje także, że rewolucja jest złą drogą i stara się odwieść ludzi od zamiaru jej wszczynania.

Głównym wątkiem powieści jest historia Cezarego Baryki - syna polskich emigrantów. Młodzieniec wychowywał się w Rosji, gdzie za młodu poznał smak rewolucji. Podczas swojego pobytu w Baku mógł oglądać niezwykle brutalne wydarzenia, towarzyszące przewrotowi. Początkowo był zafascynowany takim obrotem spraw, widział w nim szansę na wolność i ograniczenie krzywd prostej ludności. Przejrzał na oczy dopiero wtedy, gdy na własnej skórze doświadczył „uroków” kolektywizacji. Jego rodzinę pozbawiono domu i rozgrabiono wszelkie kosztowności. Wydarzenia te znacznie ograniczyły jego zaufanie do „dobrodziejstw rewolucji”.

Młody Baryka znał Polskę tylko z opowieści ojca. Ten roztaczał przed nim utopijną wizję miejsca, gdzie...

Podobne wypracowania