Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Aleksander Fredro „Zemsta” - sprawozdanie z książki

„Zemsta” jest dramatem, który wyszedł spod pióra jednego z największych komediopisarzy polskich, Aleksandra Fredry.

„Zemsta” jest jedną z najzabawniejszych i najbardziej znanych komedii polskich, która należy do spuścizny romantycznej i tworzy kanon naszej literatury.

Akcja dramatu rozgrywa się na przełomie XVIII i XIX wieku w starym zamku, położonym we wsi na Mazowszu. 

Głównymi bohaterami komedii są Cześnik Raptusiewicz i Rejent Milczek. Pierwszy jest wybuchowym i skorym do kłótni awanturnikiem, sarmackim szlachcicem, drugi to adwokat, który szybko umiał dostosować się do sytuacji, udając pokorę i układność. Wacław to syn Rejenta, który jest młodzieńcem, który romansował z Podstoliną, ale poznając Klarę, zakochuje się i robi wszystko, by z nią być. Klara jest bratanicą Cześnika, a ponadto kobietą mądrą, zaradną i bardzo zakochaną w Wacławie. Podstolina to wdowa szukająca w małżeństwie korzyści materialnych. Ciekawą postacią jest Papkin - hulaka, kłamca i utracjusz, który lubił wcielać się bohaterów literackich, który chce zdobyć rękę Klary. Dyndalski jest sługą i zaufanym Cześnika.

„Zemsta” opowiada o groteskowym splocie wydarzeń....

Podobne wypracowania