Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Irena Jurgielewiczowa „Ten obcy” - sprawozdanie z książki

Ten obcy to powieść dla młodzieży napisana przez Irenę Jurgielewiczową. 

Książka przybliża młodemu czytelnikowi problematykę związaną z przyjaźnią, pierwszą miłością, rodziną, zrozumieniem tego, co odmienne i ukazuje, jak ważne są to wartości w życiu człowieka.

Akcja powieści rozpoczyna się 11 lipca i zamyka w kilku tygodniach, do około połowy sierpnia. Czas akcji obejmuje również liczne retrospekcje, czyli przybliżenie wydarzeń, które działy się przed ukazywanymi. Miejscem akcji jest głównie wieś Olszyny położona niedaleko Warszawy, obok wsi przepływa rzeczka Młynówka, ale i wspomina się o Warszawie, Tczewie oraz takich miejscowościach, jak Łętowo, Stryków, Strzemienice.

Bohaterami książki jest pięcioro młodych ludzi. Czworo z nich pochodzi z Warszawy, są to: najstarszy - Marian Pietrzyk i Julek Miller oraz Pestka Ubyszówna i Ula Zalewska, wszyscy przyjechali do Olszyn na wakacje. Zenek Wójcik przybył do Olszyn aż z Wrocławia. Marian i Julek są kuzynami. Marian to uosobienie rozwagi, spokoju i dobroci, jego kuzyn Julek, najmłodszy z całej piątki, to chłopiec bardzo energiczny, impulsywny i żądny przygód. Pestka to przyjaciółka Uli, która jest urodziwą i pewną swych zalet dziewczyną, cechuje ją żywiołowość, odwaga i zdolności przywódcze. Ula to przeciwieństwo Pestki. Jest nieśmiała, skryta i wycofana, ale bardzo wrażliwa. Głównym bohaterem powieści jest Zenek – chłopiec skryty i tajemniczy, ale odznacza się też inteligencją i zręcznością. Pozostali bohaterowie, to ojciec Uli - doktor Zalewski oraz wuj Zenka - Antoni Janica.

Powieść Jurgielewiczowej opowiada o losach przyjaciół, którzy spotykają się na wakacjach w Olszynach i tam, odkrywają powstałą po powodzi wyspę, która staje się miejscem ich spotkań. Któregoś dnia odkrywają, że ktoś zajął ich „tajną siedzibę”. Obcym okazuje się być chłopiec, który schronił się na wyspie, by wydobrzeć, ponieważ był dość poważnie chory. Niechętnie odpowiadał na pytania i nie chciał mówić o sobie. Ojciec Uli zajął się chłopcem, ale ten, nie czekając na powrót do zdrowia, uparcie chciał realizować swój cel – odnaleźć swojego wujka, który miał pracować w Strykowie. Ponieważ Zenek nie odnalazł swego krewnego, zamieszkał na wyspie, gdzie nowi znajomi przynosili mu jedzenie. Czwórka przyjaciół jest świadkiem różnych wydarzeń z udziałem Zenka. Z jednej strony chłopak ratuje psa przed wandalami, którzy męczą zwierzę, czy dziecko pozostawione przez matkę w bryczce, a z drugiej kradnie, by zdobyć jedzenie lub pieniądze. Jedyną osobą, do której zbliża się skryty przybysz, jest Ula, której wyjawia motywy swojego postępowania i powód ucieczki od ojca i której uświadamia, że jest dla niego kimś ważnym. Znajomi próbowali zatrzymać Zenka, który postanowił ruszyć w dalszą drogę, ale bezskutecznie. Jednak Zenek wraca na wyspę, która staje się jego mieszkaniem na czas pracy przy żniwach, ale musiał stamtąd uciekać po donosie, jaki złożony został na niego na milicji. Przygarnął chłopka do siebie ojciec Uli. Te wydarzenie zbliżają do siebie doktora i jego córkę, która dotychczas odsuwała się od ojca. Gdy okazało się, że wuj Zenka mieszka w Tczewie, chłopak wyruszył do niego, obiecując kolegom, że będzie pisał.

Ten obcy, to bardzo ciekawa i poruszająca książka o życiowych zmartwieniach i dylematach młodych ludzi. Warto przekonać się, czytając ją, ile znaczy dostrzeżenie problemów drugiego człowieka i pomoc mu.  

Podobne wypracowania do Irena Jurgielewiczowa „Ten obcy” - sprawozdanie z książki