Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Arkady Fiedler - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Urodził się  28 listopada 1894 r. w Poznaniu. Był pisarzem i podróżnikem . zamiłowanie do przyrody zaszczepił w nim ojciec, znany poznański wydawca i poligraf, Antoni Fiedler.

Arkady Fiedler studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim nauki filozoficzne i przyrodnicze, nie ukończył studiów z powodu wybuchu I wojny światowej. W czasie wojny należał do Polskiej Organizacji Wojskowej, a w latach 1918-1919 brał udział w powstaniu wielkopolskim. W roku 1923 ukończył Akademię Sztuk Graficznych w Lipsku.

Debiutował na łamach pisma „Zdrój” w 1917 r., cyklem wierszy pt.: „Czerwone światło ogniska”, zaś w 1926 wydał w drukarni ojca pierwszy swój reportaż z podróży: „Przez wiry i prochy Dniestru”.

W roku 1928 Fiedler wyruszył w podróż do południowej Brazylii. Zbiory, które udało mu się zgromadzić podczas tej wyprawy przekazał na rzecz Muzeum Przyrodniczego oraz innych instytucji naukowych Poznania, zaś wspomnienia zawarł w kolejnych reportażach: „Bichos, moi brazylijscy przyjaciele” i „Wśród Indian Koroadów”.

Największe marzenie Fiedlera, podróż do Amazonii, ziściło się w 1933, dzięki nagrodom: Srebrny Wawrzyn Polskiej Akademii...

Podobne wypracowania