Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Arkady Fiedler - biografia, życiorys

Urodził się  28 listopada 1894 r. w Poznaniu. Był pisarzem i podróżnikem . zamiłowanie do przyrody zaszczepił w nim ojciec, znany poznański wydawca i poligraf, Antoni Fiedler.

Arkady Fiedler studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim nauki filozoficzne i przyrodnicze, nie ukończył studiów z powodu wybuchu I wojny światowej. W czasie wojny należał do Polskiej Organizacji Wojskowej, a w latach 1918-1919 brał udział w powstaniu wielkopolskim. W roku 1923 ukończył Akademię Sztuk Graficznych w Lipsku.

Debiutował na łamach pisma „Zdrój” w 1917 r., cyklem wierszy pt.: „Czerwone światło ogniska”, zaś w 1926 wydał w drukarni ojca pierwszy swój reportaż z podróży: „Przez wiry i prochy Dniestru”.

W roku 1928 Fiedler wyruszył w podróż do południowej Brazylii. Zbiory, które udało mu się zgromadzić podczas tej wyprawy przekazał na rzecz Muzeum Przyrodniczego oraz innych instytucji naukowych Poznania, zaś wspomnienia zawarł w kolejnych reportażach: „Bichos, moi brazylijscy przyjaciele” i „Wśród Indian Koroadów”.

Największe marzenie Fiedlera, podróż do Amazonii, ziściło się w 1933, dzięki nagrodom: Srebrny Wawrzyn Polskiej Akademii Literatury oraz Nagroda Literacka Miasta Poznania. Wyprawa zaowocowała jedną z popularniejszych i najbardziej cenionych jego książek:. „Ryby śpiewają w Ukajali”. W 1936 ukazuje się „Kanada pachnąca żywicą”

W czasie wybuchu II wojny światowej przebywał na Tahiti, skąd natychmiast wrócił do Francji, gdzie wstąpił do tworzonej armii polskiej. W lutym 1940 r. został ewakuowany wraz z całym oddziałem do Wielkiej Brytanii. Stacjonował początkowo w Szkocji jako porucznik piechoty, a następnie wysłano go w delegację do bazy lotniczej w Northolt. Czas w Northolt spędził na zbieraniu materiałów do najsłynniejszej swojej książki: „Dywizjon 303”. Kolejną, „Dziękuję ci, kapitanie” napisał w latach 1942-1943, przebywając na polskich statkach handlowych.

W 1943 Fiedler ożenił się z Marią Maccariello, z którą miał dwóch synów. Wraz z rodziną zamieszkał po wojnie w Puszczykowie pod Poznaniem i kontynuował swoje podróże do najdalszych zakątków świata (Meksyk, Indochiny, Brazylia, Madagaskar, Afryka Zachodnia), które opisywał w kolejnych reportażach. W sumie w swoim życiu odbył 30 dalekich podróży i napisał 32 książki, które przełożono na 23 języki obce.

W grudniu 1973 r. w jego domu w Puszczykowie otworzono prywatne muzeum podróżnicze.
Fiedler zmarł 7 marca 1985 r.

Podobne wypracowania do Arkady Fiedler - biografia, życiorys