Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mark Twain - biografia, życiorys

Mark Twain (Samuel Longhome Clemens) urodził się 30 listopada 1835 roku w osadzie Florida, w stanie Missouri. Kiedy miał pięć lat, razem z rodzicami przeniósł się do niewielkiej miejscowości Hannibal. Jako nastolatek stracił ojca, co miało ogromny wpływ na jego życie.

Twain jak każde dziecko uczęszczał do szkoły. Jednak wszystko zmieniło się po śmierci jego ojca. Rodziny nie było stać na dalszą edukację chłopca, poza ty musiał on pomóc w utrzymaniu domu. Rozpoczął więc pracę zarobkową mając zaledwie dwanaście lat. Na początku zajmował się dostarczaniem przesyłek, potem kształcił się na wykwalifikowanego pracownika drukarni. Później udało mu się zdobyć konkretny zawód i został pilotem parostatków. Życie nie było dla niego jednak łaskawe, musiał często przenosić się i szukać dla siebie nowego zajęcia. Po zakończeniu rejsów statkiem pracował w kopalniach srebra, był także poszukiwaczem złota w Kalifornii. Mimo tej trudnej życiowej drogi nie stracił nadziei na spełnienie swoich marzeń.

Twain posiadał ogromny talent literacki i bardzo chciał pisać. Choć na co dzień zajmował się czymś innym, zaczął pisywać do gazet. Pierwszym jego sukcesem, a zarazem debiutem było opublikowanie opowiadania „O sławnej skaczącej żabie z Calaveras”. Dzięki temu utworowi zaczął zyskiwać sławę. W roku 1870 zakochał się i ożenił z Oliwią Langdon. Kobieta posiadała pewne znajomości w środowisku literackim i dzięki niej Twain poznał Williama Deana Howellsa. Wtedy jego kariera nabrała tempa.

Twórczość Marka Twaina w dużej mierze zainspirowana była jego własnymi doświadczeniami, przede wszystkim podróżami. Pisarz tworzył także dzieła autobiograficzne, do których należą między innymi: „Pod gołym niebem” oraz „Włóczęga za granicą”. Własne przeżycia opisał mężczyzna też w książce „Życie na Missisipi”. Do najbardziej znanych utworów pisarza można zaliczyć także: „Przygody Tomka Sawyera”, „Przygody Hucka Finna”, „Książę i żebrak” czy też „Jankes na dworze króla Artura”.

Twain miał pewne problemy finansowe, dzięki którym – paradoksalnie – stał się pisarzem jeszcze bardziej znanym. Firma wydawnicza, w którą mężczyzna zainwestował pieniądze, splajtowała, dlatego Twain musiał szukać innego źródła dochodu. Rozpoczął więc podróże po świecie, gdzie dokonywał odczytu swoich tekstów.

Mark Twain zmarł 21 kwietnia 1910 roku w Redding. Przyczyną zgonu była choroba serca.

Podobne wypracowania do Mark Twain - biografia, życiorys