Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Andrzej Bursa - biografia, życiorys

Andrzej Bursa urodził się 21 marca 1932 roku w Krakowie. Jako autor poezji i powieści zasłynął dopiero po śmierci. W swoim rodzinnym mieście podjął studia na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zgłębiał tajniki dziennikarstwa i języka bułgarskiego. Mając lat zaledwie dwadzieścia, wszedł w związek małżeński z Ludwiką Szemiot. Była to również artystyczna dusza, bowiem żona Bursy studiowała bowiem na Akademii Sztuk Pięknych. Owocem ich miłości był Michał, pierwszy i jedyny syn, który na świat przyszedł w roku 1953. Bursa, z uwagi na swe dziennikarskie wykształcenie, współpracował z „Zebrą”, „Życiem literackim”, a nawet z „Dziennikiem Polskim”.

Jego zainteresowania podzielone były między dziennikarstwo a sztukę. Konsekwencją połączenia jego zamiłowania do sceny i pisania była współpraca z teatrem Cricot, gdzie władzę sprawował Tadeusz Kantor. Poeta silnie związany był również z Piwnicą pod Baranami. Jako poeta zadebiutował na łamach „Życia Literackiego”. Bursa ogłosił w nim wiersz zatytułowany „Głos w dyskusji o młodzieży”. Miało to miejsce w roku 1954. W czasie krótkiego życia miał szansę opublikować jedynie trzydzieści siedem swoich wierszy. Nie wydał żadnego tomu. Utwory ukazywały się na łamach czasopism.

Dopiero po śmierci Bursa zaistniał jako poeta. Jego dzieła trafiały do młodych i jemu współczesnych ludzi. Mówiły stanowcze „nie” obłudzie, zakłamaniu, uleganiu ideologiom, posługiwaniu się frazesami, które nic nie znaczyły. Bursa chciał sztuki prawdziwej i pięknej, zbieżnej życiu. Taką zresztą sam tworzył. W brutalnych, a nawet wulgarnych słowach wyrażał swoje myśli. W czasach, kiedy ani życie, ani ludzie nie byli piękni, nie chciał się silić na wyszukane zwroty i pompatyczne słowa. Ukazywał przemoc i brzydotę świata. Można powiedzieć, że taka była właśnie poetyka wierszy Bursy. Dominował w nich antyestetyzm, przemoc, a wszystko to przyprawione było kpiną, ironią, a nawet jawnym szyderstwem.

Był autorem poematu pt.: „Luiza”, powieści „Zabicie ciotki”, a nawet sztuki zatytułowanej „Karnbunkuł”, która wystawiona została na deskach teatru Kantora. Oprócz tego Bursa napisał wiele wierszy, które opublikowano pośmiertnie w zbiorach: „Wiersze” w roku 1958 oraz „Utwory wierszem i prozą” z roku 1969.

Andrzej Bursa zmarł na skutek wrodzonego niedorozwoju aorty, 21 marca 1957 roku w Krakowie. Miał zaledwie dwadzieścia pięć lat.

Podobne wypracowania do Andrzej Bursa - biografia, życiorys