Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kazimierz Malewicz - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Kazimierz Siewierinowicz Malewicz był rosyjskim malarzem oraz teoretykiem sztuki żyjącym na przełomie XIX i XX wieku. Stał się twórcą kierunku artystycznego nazwanego suprematyzmem.

Urodził się w Kijowie w 1879 roku w rodzinie wielodzietnej (miał czternaścioro rodzeństwa). Jego dzieciństwo było zdeterminowane przez częste przeprowadzki po wsiach ukraińskich. Doświadczenie to sprawiło, że poeta był wrażliwy na otaczający go pejzaż, potrafił dostrzegać i doceniać detale pomijane przez innych.

Formalnie Malewicz rysunku najpierw uczył się w Kijowie, by w latach 1905–1910 doskonalić kunszt w Moskwie pod czujnym okiem Iwana Rerberga. Malarz był pod silnym wpływem twórczości takich nurtów artystycznych jak rosyjski kubizm, ekspresjonizm i postimpresjonizm.  Ten okres w twórczości Malewicza zaowocował związaniem się z awangardą moskiewską.

W 1915 roku Kazimierz Malewicz w Petersburgu ogłosił manifest suprematyzmu. Jest to kierunek w sztuce abstrakcyjnej, który zakłada całkowity rozdział sztuki i rzeczywistości, maksymalne uproszczenie form. Sam Malewicz o stworzonym przez siebie kierunku mówił: „sztuka suprematyczna ma zbudować nowy świat, świat odczuć”. Na obrazach dominowały proste kompozycje geometryczne,...

Podobne wypracowania