Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Igor Strawiński - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Igor Strawiński to wybitny kompozytor, pianista i dyrygent pochodzenia rosyjskiego. Urodził się w miejscowości Oranienbaum koło Petersburga w 1882 roku. Jego ojciec był znanym śpiewakiem operowym. W ślady ojca poszedł także jego brat Gurij. Igor już jako dziewięciolatek uczył się gry na fortepianie, jednak dopiero po latach odkrył swoje powołanie do muzyki.

W latach 1901-1905 studiował prawo i filozofię na Uniwersytecie w Petersburgu.  Nigdy nie studiował na uczelniach muzycznych. W 1905 roku ożenił się ze swoją daleką kuzynką – Katariną Nosenko, która urodziła mu czworo dzieci. Jego wielki talent zauważył Mikołaj Rimski-Korsakow, który później udzielał młodemu Igorowi przez 6 lat prywatnych lekcji. Z początku Strawiński wzorował się nieco na swoim nauczycielu, dlatego jego pierwsze kompozycje zawierają wiele elementów tradycyjnych. Dopiero w nieco późniejszych dziełach widać wpływ modernizmu i awangardy francuskiej, a szczególnie Debussy'ego. Charakterystyczne dla Strawińskiego są żywiołowość i dynamika. W późnym okresie twórczości zastępuje je raczej surowość i prostota.

Dzięki pomocy Rimskiego-Korsakowa, Strawiński mógł przedstawiać swoje kompozycje w salach koncertowych Sankt Petersburga....

Podobne wypracowania