Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kuomintang - powstanie

Kuomintang (Guomintang, Krajowa partia Ludowa) - partia, powołana do życia 25 sierpnia, roku 1912, z inicjatywy Song Jiaorena (był uważany za następcę polityka nastawionego przeciwko cesarstwu - Sun Yatsena). Kuomintang skupiał w sobie antycesarskie ruchy i za główny cel stawiał zmianę ustroju państwa - gdzie na plan pierwszy wybija się sprawiedliwość oraz społeczna równość.

Kuomintang wygrał wybory do parlamentu w lutym 1913 roku, zdobywając 269 głosów (na 596). Nie była to jednak ilość, która pozwoliłaby na sformułowanie gabinetu, na którego czele stanąłby Song (wciąż widzący z Sun Yatsenie swego mentora, jednak nastawiony znacznie bardziej demokratycznie i mający właśnie taką wizję państwa). W marcu 1913 roku miał miejsce zamach na życie Songa - zmarł w związku z odniesionymi ranami. W grudniu 1913 roku Guomintang został zdelegalizowany. Rząd podał powód - buntownicze nastawienie i uczestniczenie w różnego rodzaju machinacjach. Wszyscy, którzy popierali Kuomintang zostali wezwani do złożenia dymisji.

Partia została reaktywowana przez Sun Yatsena w roku 1919.

Podobne wypracowania do Kuomintang - powstanie