Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Józef Mehoffer - biografia, życiorys

Józef Mehoffer był polskim artystą żyjącym na przełomie XIX i XX wieku. Jest jedną z najbardziej rozpoznawanych postaci Młodej Polski. Artysta urodził się w 1869 roku. Po zakończeniu podstawowej edukacji studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, jego wykładowcą był m. in. Jan Matejko. W późniejszym okresie kontynuował studia na Uniwersytecie i Akademii Wiedeńskiej oraz na paryskiej uczelni.

W tamtym czasie Mehoffer zdobył sławę jako autor licznych grafik artystycznych i portretów kredowych. Nieobce były mu także bardziej wyrafinowane formy grafiki warsztatowej, takie jak akwaforta czy akwatinta. Kolejnym działem twórczości Mehoffera była grafika warsztatowa. Twórca ten doszedł do perfekcji w projektowaniu grafik książkowych – jego ornamenty, projekty okładek, ekslibrisów (często misternie zdobiona, ozdobna karteczka przyklejana do strony tytułowej książki świadcząca o jej przynależności do konkretnego właściciela) cieszyły się powszechnym uznaniem. Jednocześnie Mehoffer projektuje inne formy graficzne takie jak plakaty, afisze czy banknoty.

Zainteresowania Mehoffera wpływają na tematykę jego dzieł, jest on także autorem cyklu portretów różnych osób – współczesnych malarzowi i historycznych, w których artystka kładzie nacisk na charakter strojów postaci.

Mehoffer jest jednym ze współzałożycieli Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka”. stowarzyszenia działającego w latach 1897–1950. Stowarzyszenie to, w odróżnieniu od innych powstających wówczas grup artystycznych, swoją działalność w społeczeństwie zaznaczyło organizowaniem wystaw, a nie publikowaniem manifestów. Głównym celem ugrupowania było wskazanie na to, co jest sztuką, a co nie zasługuje na to zaszczytne miano.

Józef Mehoffer umiera w 1946 roku w Wadowicach. Po śmierci artysty w jego domu rodzinnym powstaje muzeum poświęcone malarzowi. Na jego dziełach wzorowali się m. in. Kasper Pochwalski, Henryk Policht czy Erwin Czerwenka.

Podobne wypracowania do Józef Mehoffer - biografia, życiorys