Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Marcin Luter - biografia, życiorys

Marcin Luter, niemiecki reformator, mnich augustiański, autor 95 tez, urodził się 10 listopada 1483 roku w Eisleben. Jego rodzice, Hans i Małgorzata Luter mieszkali początkowo we wsi Mohra, jednak zmuszeni byli kilkakrotnie zmieniać miejsce zamieszkania. Zawitali do Turyngii, regionu przemysłowo-rolniczego. Tam ojciec Marcina podejmował się pracy w górnictwie, ale i w hutnictwie. W 1483 przybyli do Eisleben, gdzie Luter przyszedł na świat. Stamtąd szybko przenieśli się do Mansfeld. Los rodziny Lutrów odmienił się, dzięki nabyciu przez Hansa Lutra pieca hutniczego. To pozwoliło im zgromadzić nieco oszczędności, które ojciec zamierzał przeznaczyć na edukację prawniczą syna. Marcin Luter miał ośmioro rodzeństwa.

Młody Luter rozpoczął naukę 12 marca 1488 roku, gdy osiągnął wiek pięciu lat. Uczył się w szkole miejskiej w Mansfeld, uczęszczał także do szkoły parafialnej w Eisenach. Studiował na uniwersytecie w Erfurcie. Tam zdobył magistrat z filozofii, natomiast od 20 maja studiował na wydziale prawa.

17 czerwca 1505 roku Marcin Luter z niewyjaśnionych do końca przyczyn przystąpił do zakonu augustianów. Być może jego decyzja była umotywowana przysięgą, którą złożył, kiedy w lipcu uderzył w niego i przewrócił go na ziemię piorun....

Podobne wypracowania