Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Aleksander Wielki - charakterystyka wodza

starożytność, biografia, charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Aleksander Macedoński, urodzony w roku 356 p.n.e., syn Filipa Macedońskiego i Olimpias. Ambicje matki bardzo szybko przyniosły mu władzę. Po śmierci ojca (współcześni byli zdania, że morderstwo było inspirowane przez Olimpias i wiedział o nim Aleksander), kontynuował jego politykę i przystąpił do przygotowanego planu podboju Persji.

Był wodzem potrafiącym zjednać sobie żołnierzy, a także potrafiącym odnieść błyskotliwe zwycięstwa. U jego stóp znalazła się większość znanego wówczas świata. Nie znosił sprzeciwu. Tak samo jak potrafił okazywać łaskę, tak demonstrował okrucieństwo. Zaraz po objęciu władzy, w roku 336 p.n.e., stawił się u bram Teb. Miasto, namawiane przez Ateny, chciało skorzystać ze śmierci Filipa i zaczęło bunt. Aleksander bardzo szybko je pokonał. Wówczas zadał pytanie Związkowi Korynckiemu, jaka ma być decyzja, co do dalszych losów miasta. Odpowiedź brzmiała - zrównać z ziemią. I właśnie taki los spotkał niegdyś potężne Teby. Posłuszeństwo w Grecji było zagwarantowane i wówczas młody wódz przystąpił do realizacji planów ojca. Rozpoczęła się wyprawa przeciwko Persji. Aleksander przemieszczał sie błyskawicznie - wygrana bitwa nad Granikosem (334 r.p.n.e.), a nastęnie pod Issos (333 r.p.n.e) , gdzie...

Podobne wypracowania