Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ferdynand Cortez - biografia, życiorys

Dokładna data narodzin Ferdynanda Corteza nie jest znana. Przyjmuje się, że miało to miejsce w roku 1485 w miejscowości Medellin. Już jako młodzieniec uczestniczył w podróżach i wyprawach. Wiadomo, iż w roku 1511 towarzyszył Diego de Velazquezowi, w zorganizowanej przez niego ekspedycji na Kubę. Wyspa została podbita i podporządkowana Hiszpanii. Sam Velazquez został gubernatorem podbitych terenów. Co do Corteza, nie powrócił on do Hiszpanii, ale został ze swoim przyjacielem na wyspie. Pełnił funkcję sekretarza gubernatora. Zaczął nawet układać sobie życie osobiste, a mianowicie ożenił się.

Pobyt dwóch zaprzyjaźnionych konkwistadorów na Kubie trwał do 18 lutego 1519 roku. Mężczyźni opuścili wyspę, gdyż przygotowali kolejną wyprawę. Tym razem wyruszyli na Karaiby, gdzie podobno znajdowały się złoża złota.

W roku 1519 Cortez, bez Velazqueza, z którym się pokłócił, dotarł do Meksyku. Okazało się, że konkwistador jest osobą bardzo podstępną. Zyskał zaufanie tamtejszej ludności. Podawał się za wcielenie boga. Ufni, rdzenni mieszkańcy ziem Ameryki Południowej zaprowadzili go z radością do stolicy kraju. Miało to miejsce 8 listopada. Jak się okazało, data ta dla plemienia Azteków była jedną z najczarniejszych. Ferdynand pojmał i uwięził azteckiego króla Montezumę II.

Velazquez, z którym Cortez był w złych stosunkach, chciał powstrzymać byłego przyjaciela i towarzysza podróży. Jego działania nie zdały się na nic. Mężczyźni wysłani do Meksyku, zamiast pomóc Aztekom lub chociażby przeszkodzić Ferdynandowi, przyłączyli się do niego. Wydawać by się mogło, że już nic nie stanie na drodze do podboju Meksyku. Jednakże w połowie roku 1520 zmarł Montezuma. To wydarzenie wywołało wściekłość Azteków, którzy podnieśli bunt. Cortez był cierpliwy i nie poddawał się. Otoczył stolicę – Tenochtitlan. Tubylcy nie mieli innego wyjścia, jak poddać się, co miało miejsce 13 sierpnia 1521 roku. Był to ostatni dzień istnienia azteckiego imperium, które odtąd należało do Hiszpanii.

Podbój Meksyku okazał się największym osiągnięciem Corteza, jeśli podbicie i podporządkowanie sobie plemienia Azteków można nazwać „osiągnięciem”. Hiszpan wyprawiał się jeszcze dwukrotnie w podróż. Jego celem były Gwatemala i Honduras. Skutki nie były już tak spektakularne.

Zawiść ludzka sprawiła, że król Hiszpanii nie mógł docenić jego zasług dla kraju. Cortez nie otrzymał zaszczytów za swe dokonania, a wręcz przeciwnie, zepchnięty został na margines dworskiego życia. Nie wiele czasu musiało upłynąć, aby Hiszpanie zapomnieli o wielkim konkwistadorze, który zdobył dla kraju ogromne dobra.

Ferdynand Cortez zmarł 2 grudnia 1547 roku w Hiszpanii.

Podobne wypracowania do Ferdynand Cortez - biografia, życiorys