Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Horst Koehler - biografia, życiorys

Horst Köehler urodził się dnia 22 lutego 1943 roku w miejscowości Skierbieszów. Z pochodzenia był Niemcem, choć mieszkał, wraz z rodzicami, w Rumunii. Wybuch wojny światowej w roku 1939 sprawił, że przeniesiono rodzinę do Niemiec, a następnie do Polski. Tu przebywali od roku 1942. Miejscem, w którym rozpoczęli ten etap życia, był właśnie Skierbieszów. Po dwóch latach, kiedy Köehler miał zaledwie rok, rodzina polityka została przeniesiona do Łodzi.

Życie nie oszczędzało polityka i jego bliskich. W związku z napiętą sytuacją polityczną musieli oni często zmieniać miejsce zamieszkania. Przebywali m.in. w Lipsku, aby ostatecznie osiedlić się w Ludwigsburgu. W tym trudnym okresie rodzina zajmowała się głównie rolnictwem. Z owym okresem wiąże się też kwestia „wypędzonych”. Köehler jasno mówił, że nie Niemcy byli wypędzeni, ale Polacy – opuszczający swe domy, w których później zamieszkiwali przesiedleni sąsiedzi z zachodu. Jako przykład polityk podawał swoją rodzinę. Być może z powodu doświadczeń, które zdobył będąc młodym chłopcem, a później mężczyzną, tak bliska była mu Polska. Kiedy został prezydentem Niemiec, pierwszym miejscem, do którego wyruszył w podróż, był właśnie kraj nad Wisłą. Możemy się domyślać, iż widząc podzieloną w czasie wojny i po jej zakończeniu Europę, tak istotne było dla Köehlera-polityka i obywatela starego kontynentu, aby kraje zjednoczyły się pod „wspólnym szyldem” Unii Europejskiej.

Po zdaniu matury Köehler rozpoczął naukę na uniwersytecie w Tybindze. Zgłębiał wiedzę z zakresu ekonomii i politologii. Naukę ukończył w roku 1969. Rozpoczął karierę na uczelni. W roku 1977 uzyskał tytuł doktora. Köehler nie związał całego swojego życia z pracą na uniwersytecie. Powoli zaczął skłaniać się ku polityce. Działał między innymi w Ministerstwie Gospodarki, a także Ministerstwie Finansów.

Po wielu latach działalności politycznej Köehler podjął ważną decyzję. Postanowił kandydować w wyborach prezydenckich. W maju roku 2004 został wybrany prezydentem Niemiec. Była to pierwsza (z dwóch) kadencji Köehlera. Kolejny raz gotowość do podjęcia rywalizacji ogłosił dnia 23 maja 2008 roku. Rok później pokonał w głosowaniu Gesine Schwan. Funkcję prezydenta Niemiec pełnił do 31 maja 2010 roku.

Podobne wypracowania do Horst Koehler - biografia, życiorys