Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bracia Lumiere - biografia, życiorys

Czym byłby dzisiejszy świat bez tak zwanej „dziesiątej muzy”? Nazywana w ten sposób –  kinematografia bardzo wiele zawdzięcza braciom, którzy stworzyli podstawy dzisiejszego filmu. To dzięki nim możemy dzisiaj cieszyć się oglądaniem filmów na srebrnym ekranie. Wprawdzie od momentu, kiedy bracia położyli podwaliny pod współczesną kinematografię, musiało minąć sporo czasu, aby udało się udoskonalić ten wynalazek, to ich wkład w tę dziedzinę jest z dzisiejszej perspektywy, mimo wszystko, nie do przecenienia.

Starszy był August Marie Louis Lumiere – urodził się 1862 roku. Młodszy natomiast to Louis Jean, urodzony dwa lata później, a więc w 1864 roku. Mieli czwórkę młodszego rodzeństwa (trzy siostry i jednego brata) oraz ojca, który zajmował się filmem, był także malarzem, więc przyszli wynalazcy od dzieciństwa stykali się z dziedziną nauki, która wkrótce stanie się ich największą pasją.

Po odbyciu elementarnej edukacji, chłopcy mieli kontynuować naukę na politechnice, jednak z bliżej nieustalonych powodów nie doszło do tego. Przyczyną mógł być słaby stan zdrowia braci lub niechęć matki. W zastępstwie regularnej nauki podjęli oni praktykę w zakładzie fotograficznym ojca, gdzie uczyli się podstaw fotografii oraz później – jej rozwijania.

Jednym z wynalazków Louisa była płyta fotograficzna, która stała się bardzo popularnym wynalazkiem. Była to szklana płytka pokryta emulsją światłoczułą. Dzięki niej mogła narodzić się klisza fotograficzna. Wynalazek był tak popularny, że ojciec kreatywnego rodzeństwa kupił starą fabrykę kapeluszy i urządził w niej fabrykę owych płytek. Z czasem zarządzana przez ojca fabryka przeszła w ręce Louisa i Augusta.

Bodźcem, dzięki któremu bracia zdecydowali się zająć kinematografią, miał być według opowieści kinetoskop Tomasza Edisona. Było to urządzenie, które pozwalało na wyświetlanie ruchomych obrazów. Ojciec braci, który pierwszy uległ fascynacji owym sprzętem, miał zarazić ich swoim zainteresowaniem.

Zakupując jeden model kinetoskopu, August i Louis stwierdzili, że wymaga on wielu przeróbek i udoskonaleń. Po pierwsze, mieli zamiar zmniejszyć jego masę. Edisonowskie urządzenie ważyło bowiem około pół tony i było dość kłopotliwe w obsłudze. Kolejnym ulepszeniem miała być jakość obrazu, który do tej pory był bardzo zamazany i niewyraźny. Bracia zdecydowali się poprawić jego ostrość. Jeszcze jedną innowacją było takie przekształcenie urządzenia, aby obraz przez nie wyświetlany mógł być oglądany przez więcej niż jedną osobę. Dotychczas bowiem tylko taka opcja wchodziła w rachubę.

Problem ostrości obrazu został rozwiązany przez urządzenie, którego pomysł został zaczerpnięty z innego mechanizmu, mianowicie – maszyny do szycia. Jest w niej wmontowana stopka, która przytrzymuje materiał zapobiegając jego niekontrolowanemu przesuwaniu się. Podobny pomysł został wykorzystany w nowoczesnym kinetoskopie – tutaj także zastosowano stopkę, która przytrzymywała klatki i zapobiegała zbyt szybkiemu przemieszczaniu się obrazów, co powodowało niewyraźny obraz.

Także z kłopotliwą wagą bracia doskonale sobie poradzili – ich urządzenie ważyło zaledwie cztery kilogramy, gdyż nie wymagało zastosowania ciężkich baterii, które były nieodzowne w Edisonowskim mechanizmie. Zamiast nich napędzanie odbywało się za pomocą korbki.

Data 28 grudnia 1895 roku jest uznawana za początek kinematografii na świecie. To wtedy bracia wyświetlili swój pierwszy film pt. :„Wyjście robotników z fabryki”, przedstawiający dokładnie to, co zapowiada tytuł. Pierwsze obrazy wyświetlane przez braci dotyczyły zwykłych scen z życia, fabuła pojawiła się dopiero w 1899 roku i nosiła tytuł „Polewacz polany”.

Choć uznaje się braci Lumiere za prekursorów kinematografii, trzeba pamiętać, iż równolegle, a nawet wcześniej, z podobnymi wynalazkami mierzyli się Thomas Alva Edison czy Ottomar Anschütz.

Starszy z braci – August Maria Louis – zmarł w 1954 roku, natomiast młodszy – w 1948 roku.

Podobne wypracowania do Bracia Lumiere - biografia, życiorys