Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Powieść przygodowa - charakterystyka gatunku

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Powieść przygodowa jest specyficzną odmianą powieści, należy więc do rodzaju epickiego. Powstała w XVIII wieku i jest niezwykle popularna do dziś. 

Podstawowym założeniem tego gatunku jest (jak sama nazwa wskazuje) konieczność istnienia pewnych przygód, które przeżywają bohaterowie literaccy. Te przygody mogą być naprawdę rozmaite. Tradycja literacka pokazuje, że pisarze bardzo często korzystają z motywu podróży. To właśnie w egzotycznych, nieznanych i nieco tajemniczych miejscach postać literacka doświadcza niesamowitych przygód. Opisywane wydarzenia mogą być zabawne, dowcipne, ale też złowrogie i przerażające. 

Zazwyczaj jednak powieści przygodowe mają szczęśliwe zakończenie, bohaterowie cało wychodzą ze wszystkich opresji, a przeżyte przygody wzbogaciły ich doświadczenia. Najważniejszym założeniem tego gatunku literackiego jest dostarczenie czytelnikowi rozrywki i przyjemności. Opisywane wydarzenia mają być chwilą relaksu, ale powinny wzbudzać emocje i określone uczucia. Warto jednak dodać, iż powieści przygodowe nie służą jedynie naszej rozrywce. Zazwyczaj mają ukryty także sens edukacyjny, dydaktyczny. Może on dotyczyć między innymi postaw ludzkich lub radzenia sobie w naprawdę trudnych sytuacjach.

Do najbardziej...

Podobne wypracowania