Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Powieść przygodowa - charakterystyka gatunku

Powieść przygodowa jest specyficzną odmianą powieści, należy więc do rodzaju epickiego. Powstała w XVIII wieku i jest niezwykle popularna do dziś. 

Podstawowym założeniem tego gatunku jest (jak sama nazwa wskazuje) konieczność istnienia pewnych przygód, które przeżywają bohaterowie literaccy. Te przygody mogą być naprawdę rozmaite. Tradycja literacka pokazuje, że pisarze bardzo często korzystają z motywu podróży. To właśnie w egzotycznych, nieznanych i nieco tajemniczych miejscach postać literacka doświadcza niesamowitych przygód. Opisywane wydarzenia mogą być zabawne, dowcipne, ale też złowrogie i przerażające. 

Zazwyczaj jednak powieści przygodowe mają szczęśliwe zakończenie, bohaterowie cało wychodzą ze wszystkich opresji, a przeżyte przygody wzbogaciły ich doświadczenia. Najważniejszym założeniem tego gatunku literackiego jest dostarczenie czytelnikowi rozrywki i przyjemności. Opisywane wydarzenia mają być chwilą relaksu, ale powinny wzbudzać emocje i określone uczucia. Warto jednak dodać, iż powieści przygodowe nie służą jedynie naszej rozrywce. Zazwyczaj mają ukryty także sens edukacyjny, dydaktyczny. Może on dotyczyć między innymi postaw ludzkich lub radzenia sobie w naprawdę trudnych sytuacjach.

Do najbardziej znanych polskich powieści przygodowych należy „ W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza. Główni bohaterowie, Staś i Nel zostają porwani i muszą sobie radzić sami. Podczas podróży przez pustynię przeżywają wiele niesamowitych przygód, zdarzają się momenty zabawne, ale też bardzo groźne. Postaci jednak doskonale radzą sobie z przeciwnościami losu i cało wychodzą z opresji. 

Znane powieści przygodowe pisał też Adam Bahdaj. „ Podróż za jeden uśmiech” to historia dwóch chłopców, którzy samodzielnie muszą dostać się nad morze, aby spędzić tam wakacje. Podróżują więc autostopem, poznają ciekawych ludzi i zwiedzają piękne miejsca. Także zagraniczne powieści przygodowe cieszą się niezwykłą popularnością. Najbardziej znane utwory napisane zostały przez Juliusza Verne, a należą do nich między innymi; „ W osiemdziesiąt dni dookoła świata” czy też „ Pięć tygodni w balonie”. Utwory te opisywały wspaniałe podróże bohaterów, którzy odkrywali nieznane dotąd miejsca, mieli okazję wzbogacić swoje doświadczenia i poznać niepowtarzalnych ludzi. 

Warto dodać, iż elementy powieści przygodowej mogą pojawić się niemal we wszystkich innych odmianach powieści. 

Podobne wypracowania do Powieść przygodowa - charakterystyka gatunku