Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Sonet - charakterystyka gatunku

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Sonet jest utworem poetyckim, który zaliczany jest do rodzaju epickiego. Gatunek ten swoje początki miał we Włoszech około wieku XIII.

Sonet ma dosyć specyficzną budowę, charakterystyczną tylko dla tego gatunku. Tradycyjny, składa się jedynie z czternastu wersów, które pogrupowane są w określony sposób. Pierwszą część stanowią dwa tetrastychy, czyli czterowierszach.  Te elementy mają zazwyczaj charakter opisowy, pełnią rolę pewnego wprowadzenie, zarysowania sytuacji. Czytelnik poprzez te wersy odkrywa specyfikę utworu. Ta część posiada ( w sonecie tradycyjnym) rymy okalające oraz parzyste. Drugi fragment strukturalny składa się z dwóch tercyn, czyli trójwierszy. Ta część stanowi refleksję, podsumowanie poruszanego tematu. Zazwyczaj wersy odwołują się do przeżyć podmiotu lirycznego, dlatego ostatnie partie sonetu bywają bardzo osobiste. 

Badacze literatury wyróżnili dwa, najbardziej popularne i charakterystyczne rodzaje sonetów. Pierwszy to typ włoski, który, jak sama nazwa wskazuje, ukształtował się we Włoszech. Widoczną cechą jest istnienie w tercynach rymów podwójnych. To właśnie one odróżniają tę odmianę od innych. W sonecie francuskim również ważne są rymy,...

Podobne wypracowania