„Syzyfowe prace” jako powieść o dorastaniu - rozprawka
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Uważam, iż „ Syzyfowe prace” są powieścią o dorastaniu. Ma na to wpływ wiele czynników, składających się na dzieło. Postaram się udowodnić swoją tezę i poprzeć ją odpowiednimi argumentami.
Powieść Stefana Żeromskiego opowiada historię bohatera zbiorowego, jakim jest młodzież w czasach zaborów. Najważniejszą postacią jest jednak Marcin Borowicz. Poznajemy go jako małego chłopca, gdy pobiera swoje pierwsze lekcje w Owczarach. Czytelnik śledzi losy młodzieńca, towarzyszy mu w kolejnych etapach życia. Młodzieniec rozpoczyna naukę w gimnazjum, pobiera prywatne lekcje na pętli i zaczyna funkcjonować w grupie rówieśników. Przeżywa ciężkie chwile, zwłaszcza wtedy, kiedy umierają jego rodzicie. Przedstawienie historii młodego człowieka to pierwszy argument przemawiający za tym, iż „ Syzyfowe prace” są powieścią o dorastaniu. Główny bohater jest przecież w okresie dojrzewania.
Czas ten w życiu każdego człowieka jest bardzo charakterystyczny i rządzi się swoimi prawami. Młodzi ludzie poszukują swojej życiowej drogi, często błądzą lub wątpią w pewne wartości. Tak też działo się w przypadku Marcina Borowicza. Warto podać chociażby przykład jego stosunku do wiary i religii. Jako mały chłopiec bohater uczęszcza ma mszę z obowiązki, potem zaczyna czuć potrzebę obcowania z sacrum, ale w miarę upływu czasu przestaje być blisko Boga, zostaje ateistą. Świadczy to o jego wewnętrznej przemianie, poszukiwaniu własnej drogi i tożsamości. Podobnie działo się w przypadku ulegania zabiegom rusyfikacyjny. Początkowo Marcin był podatny na te działania, później jednak przekonał się, że jest Polakiem i powianiem bronić swojego pochodzenia. Razem z przyjaciółmi zaczyna sprzeciwiać się rusyfikacji, tworzy tajne zgromadzenie, gdzie czyta się wspaniałe dzieła polskich artystów.
Jesteśmy więc świadkami wewnętrznej przemiany Borowicza, obserwujemy jego drogę ku dorosłości. Bohaterowie „ Syzyfowych prac” przezywają także pierwsze miłości, co jest charakterystyczne dla okresu dorastania. Marcin z wzajemnością zakochuje się w pięknej Birucie, chociaż młodzi ludzie nie zamieniają ze sobą ani słowa. Poza tym akcja powieści rozgrywa się w takich miejscach jak szkoła, klasa, podwórko- to wszystko są przecież elementy dnia codziennego nastolatków.
Myślę, że wymienione przeze mnie argumenty potwierdziły wysuniętą na początku pracy tezę, iż „ Syzyfowe prace” można nazwać powieścią o dorastaniu. Przedstawia ona dojrzewających bohaterów, ich wewnętrzne przemiany, miłości i młodzieńcze poczynania.
Podobne wypracowania do „Syzyfowe prace” jako powieść o dorastaniu - rozprawka
- Powieść kryminalna - charakterystyka gatunku
- Powieść obyczajowa - charakterystyka gatunku
- Powieść poetycka - charakterystyka gatunku
- Powieść polifoniczna - charakterystyka gatunku
- Zofia Nałkowska „Granica” - bohaterowie. Charakterystyka głównych bohaterów powieści
- Powieść przygodowa - charakterystyka gatunku
- Powieść psychologiczna - charakterystyka gatunku
- Powieść realistyczna - charakterystyka gatunku
- Powieść tendencyjna - charakterystyka gatunku
- Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie - rozprawka
- Człowiek człowiekowi jest potrzebny do szczęścia - rozprawka
- Znieczulica jako choroba społeczna - rozprawka
- Psalm - charakterystyka gatunku
- Sonet - charakterystyka gatunku
- Psalm 1 - analiza i interpretacja utworu
- Psalm 6 i 144 - analiza i interpretacja porównawcza
- Psalm 6 - analiza i interpretacja utworu
- Psalm 8 - analiza i interpretacja utworu
- Psalm 19 - analiza i interpretacja utworu
- Pojedynek na miny - streszczenie, interpretacja. Witold Gombrowicz „Ferdydurke”