Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Syzyfowe prace” jako powieść o dorastaniu - rozprawka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Uważam, iż „ Syzyfowe prace” są powieścią o dorastaniu. Ma na to wpływ wiele czynników, składających się na dzieło. Postaram się udowodnić swoją tezę i poprzeć ją odpowiednimi argumentami. 

Powieść Stefana Żeromskiego opowiada historię bohatera zbiorowego, jakim jest młodzież w czasach zaborów. Najważniejszą postacią jest jednak Marcin Borowicz. Poznajemy go jako małego chłopca, gdy pobiera swoje pierwsze lekcje w Owczarach. Czytelnik śledzi losy młodzieńca, towarzyszy mu w kolejnych etapach życia. Młodzieniec rozpoczyna naukę w gimnazjum, pobiera prywatne lekcje na pętli i zaczyna funkcjonować w grupie rówieśników. Przeżywa ciężkie chwile, zwłaszcza wtedy, kiedy umierają jego rodzicie. Przedstawienie historii młodego człowieka to pierwszy argument przemawiający za tym, iż „ Syzyfowe prace” są powieścią o dorastaniu. Główny bohater jest przecież w okresie dojrzewania. 

Czas ten w życiu każdego człowieka jest bardzo charakterystyczny i rządzi się swoimi prawami. Młodzi ludzie poszukują swojej życiowej drogi, często błądzą lub wątpią w pewne wartości. Tak też działo się w przypadku Marcina Borowicza. Warto podać chociażby przykład jego stosunku do wiary i religii. Jako mały chłopiec bohater uczęszcza...

Podobne wypracowania