Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Powieść realistyczna - charakterystyka gatunku

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Powieść realistyczna jest swoistą odmianą powieści. Klasyfikacja dotyczy specyficznej konwencji, w jakiej dzieło zostało napisane. Ten rodzaj powieści powstał w okresie pozytywizmu, czyli w wieku XIX. Wtedy też pisarze zaczęli interesować się prawdziwym życiem i zwyczajnymi ludźmi. Tworzyli więc utwory, w których opisywali to, co bliskie czytelnikowi. 

Jak wskazuje nazwa powieści, najważniejszą jej cechą jest realistyczne ukazanie świata. Nie ma miejsca na fantastykę ani iluzję. Książka ma naśladować rzeczywistość i pokazywać ją taką, jaką jest ona w rzeczywistości. Z tego faktu wynika też kolejne założenie powieści realistycznej, które odrzuca idealizm oraz ogólne skrajności. W życiu spotykają nas zarówno dobre, jak i złe chwile, tak więc dzieje się również u bohaterów literackich. Narrator powieści realistycznej jest zazwyczaj wszystkowiedzący, ale najważniejszy jest jego obiektywizm. Nie ocenia postaci, ani wydarzeń, on po prostu przedstawia je czytelnikowi. Bohaterami powieści realistycznej są przeważnie zwyczajni ludzie, reprezentanci różnych środowisk. Poprzez utwór poznajemy nie tylko indywidualne jednostki, ale także ogólne cechy danego społeczeństwa lub miejsca. Oczywiście, w ukazaniu postaci...

Podobne wypracowania