Psalm 19 - analiza i interpretacja utworu
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Psalm 19 jest utworem wysławiającym dobroć i sprawiedliwość Pana. Jednocześnie podmiot liryczny poprzez pieśń wyraża swoją wdzięczność.
Utwór składa się z trzech nieregularnych części, wersy posiadają nierówną ilość sylab. Psalm jest nacechowany emocjonalnie, wiele w nim również środków artystycznych. Zauważamy tu między innymi epitety, takie jak: „doskonałe”, „niezawodne”. Są także pytania retoryczne „kto jednak dostrzega swoje błędy”, zdania wykrzyknikowe „Moja skało i mój Zbawicielu”. Ten przykład stanowi także apostrofę, czyli bezpośredni zwrot do Boga.
Psalm 19 jest wspaniałym utworem, który ma wychwalić Pana i obwieścić wszystkim, jak wielkie są jego łaski. Pierwsze wersy utworu prezentują obraz niebios, będących dziełem wszechmocnego Stwórcy. Także i gwiazdy i obłoki służą Bogu i wykrzykują całemu światu, jak dobry jest ich Pan. Kolejno wymieniane są dni i noce, które także świadczą o tym, iż dzieło boskie jest doskonałe. Opisywane słońce porównane jest do oblubieńca, a każde z tych zjawisk przyrody jest świadectwem wielkości Pana. W następnych partiach tekstu podmiot opisuje harmonijny świat, który, podobnie jak wszystko inne, wyszło spod ręki Boga. Osoba mówiąca w psalmie zapewnia, iż prawa boskie są uniwersalne i ponadczasowe, jego „nakazy słuszne”, a „sądy prawdziwe”. Człowiek nie musi sprzeciwiać się Bogu, ponieważ jest on istotą dobrą i sprawiedliwą, która dba o swoich podopiecznych. Podmiot liryczny wie, jakie jest jego miejsce na ziemi, sam nazywa siebie „sługą”. Tak oddany wierny prosi Boga o opatrzność, opiekę oraz ochronę od tego, co jest złe. Psalmista przyznaje także, iż jako człowiek jest słaby , pełen wad i sprzeczności. Zdaje sobie sprawę, że czyha na niego wiele niebezpieczeństw, także pochodzących z jego fizyczności i niedoskonałości. Dlatego też zwraca się do Boga i prosi i opiekę.
Psalm 19 jest wspaniałym utworem, w którym Bóg to władca wszechświata, przyrody, człowieka. Wszystko, co zostało przez niego stworzone, wyśpiewuje pańskie imię i wychwala łaski, okazuje wdzięczność. Także psalmista dołącza się do tych podziękowań i wyraża swój zachwyt nad boskością Stwórcy. Ostatnie wersje stanowią zamknięcie psalmu, jednocześnie są ostatecznym wyrazem szacunku i wiary : „Mój Zbawicielu!” .
Podobne wypracowania do Psalm 19 - analiza i interpretacja utworu
- Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie - rozprawka
- „Syzyfowe prace” jako powieść o dorastaniu - rozprawka
- Człowiek człowiekowi jest potrzebny do szczęścia - rozprawka
- Znieczulica jako choroba społeczna - rozprawka
- Psalm - charakterystyka gatunku
- Sonet - charakterystyka gatunku
- Psalm 1 - analiza i interpretacja utworu
- Psalm 6 i 144 - analiza i interpretacja porównawcza
- Psalm 6 - analiza i interpretacja utworu
- Psalm 8 - analiza i interpretacja utworu
- Pojedynek na miny - streszczenie, interpretacja. Witold Gombrowicz „Ferdydurke”
- Psalm 51 - analiza i interpretacja utworu
- Psalm 91 - obraz Boga i człowieka w utworze
- Psalm 91 - analiza i interpretacja utworu
- Psalm 130 - analiza i interpretacja utworu
- Psalm 139 - analiza i interpretacja utworu
- Psalm 144 - stosunek człowieka do Boga, wizerunek Boga w utworze
- Psalm 144 - analiza i interpretacja utworu
- Psalm 23 - analiza i interpretacja utworu
- William Golding „Władca much” - opracowanie powieści