Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Psalm 19 - analiza i interpretacja utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Psalm 19 jest utworem wysławiającym dobroć i sprawiedliwość Pana. Jednocześnie podmiot liryczny poprzez pieśń wyraża swoją wdzięczność. 

Utwór składa się z trzech nieregularnych części, wersy posiadają nierówną ilość sylab. Psalm jest nacechowany emocjonalnie, wiele w nim również środków artystycznych. Zauważamy tu między innymi epitety, takie jak: „doskonałe”, „niezawodne”. Są także pytania retoryczne „kto jednak dostrzega swoje błędy”, zdania wykrzyknikowe „Moja skało i mój Zbawicielu”. Ten przykład stanowi także apostrofę, czyli bezpośredni zwrot do Boga.

Psalm 19 jest wspaniałym utworem, który ma wychwalić Pana i obwieścić wszystkim, jak wielkie są jego łaski. Pierwsze wersy utworu prezentują obraz niebios, będących dziełem wszechmocnego Stwórcy. Także i gwiazdy i obłoki służą Bogu i wykrzykują  całemu światu, jak dobry jest ich Pan. Kolejno wymieniane są dni i noce, które także świadczą o tym, iż dzieło boskie jest doskonałe. Opisywane słońce porównane jest do oblubieńca, a każde z tych zjawisk przyrody jest świadectwem wielkości Pana. W następnych partiach tekstu podmiot opisuje harmonijny świat, który, podobnie jak wszystko...

Podobne wypracowania