Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Psalm 6 i 144 - analiza i interpretacja porównawcza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Obraz Boga, człowieka i świata przedstawiony w obydwu tych psalmach jest inny, możemy jednak odnaleźć cechy wspólne zarówno jednej, jak i drugiej prezentacji. 

Psalm 6 ma charakter błagalny. Składa się z dwóch, nieregularnych części. Poszczególne wersy mają różną ilość sylab. Natomiast psalm 144 jest utworem wychwalającym, dziękczynnym, ale także posiada elementy błagalne. Ma budowę stychiczną. Obydwa analizowane teksty mają liczne środki artystyczne, między innymi epitety, metafory, wyliczenia czy też pytania retoryczne. Podmiotami lirycznymi psalmów są osoby głęboko wierzące i pokładające swoją nadzieję w Panu. 

W psalmie 6 podmiotem lirycznym jest osoba, która prawdopodobnie dopuściła się grzechu. Teraz obawia się kary, dlatego prosi Boga o wyrozumiałość i litość. Człowiek ukazany w tym utworze jest niezwykle słaby, brak mu mocy i silnej woli, nie potrafi sobie poradzić z przeciwnościami losu. Wie, że popełnia błędy, ale całym sercem kocha Pana, dlatego w trudnych zwraca się właśnie do niego. Wierzy, że Bóg przyjmie wznoszoną modlitwę, wysłucha próśb i przyniesie upragnione ukojenie. Natomiast podmiot liryczny Psalmu 144 także jest człowiekiem grzecznym, ale tu jawi nam się jako zadowolony...

Podobne wypracowania