Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Psalm 6 i 144 - analiza i interpretacja porównawcza

Obraz Boga, człowieka i świata przedstawiony w obydwu tych psalmach jest inny, możemy jednak odnaleźć cechy wspólne zarówno jednej, jak i drugiej prezentacji. 

Psalm 6 ma charakter błagalny. Składa się z dwóch, nieregularnych części. Poszczególne wersy mają różną ilość sylab. Natomiast psalm 144 jest utworem wychwalającym, dziękczynnym, ale także posiada elementy błagalne. Ma budowę stychiczną. Obydwa analizowane teksty mają liczne środki artystyczne, między innymi epitety, metafory, wyliczenia czy też pytania retoryczne. Podmiotami lirycznymi psalmów są osoby głęboko wierzące i pokładające swoją nadzieję w Panu. 

W psalmie 6 podmiotem lirycznym jest osoba, która prawdopodobnie dopuściła się grzechu. Teraz obawia się kary, dlatego prosi Boga o wyrozumiałość i litość. Człowiek ukazany w tym utworze jest niezwykle słaby, brak mu mocy i silnej woli, nie potrafi sobie poradzić z przeciwnościami losu. Wie, że popełnia błędy, ale całym sercem kocha Pana, dlatego w trudnych zwraca się właśnie do niego. Wierzy, że Bóg przyjmie wznoszoną modlitwę, wysłucha próśb i przyniesie upragnione ukojenie. Natomiast podmiot liryczny Psalmu 144 także jest człowiekiem grzecznym, ale tu jawi nam się jako zadowolony z życia, szczęśliwy wyznawca Boga. Nie przeżywa kryzysowych momentów, jest spełniony. Boga traktuje jako władcę wszechświata i dziękuje mu za wszystko, co dobre i piękne. Nazywa Pana swoją opoką, ponieważ jest on jedyną nadzieją na szczękliwe życie i spokój wewnętrzny. Jak zatem widać, w obydwu psalmach osoby mówiące zwracają się do Boga i uznają jego wyższość nad światem i człowiekiem. 

Jednak w psalmie 144 brak dramatyzmu, jaki widać w błaganiach podmiotu z psalmu 6.  Świat w psalmie 144 ukazany jest bardziej harmonijnie, wydaje się, iż to przestrzeń bezpieczniejsza. Warto dodać, iż w obydwu tych utworach człowiek zaprezentowany jest jako postać słaba, przemijająca. Tylko dzięki Bogu może zrealizować pewne cele i wyjść cało z niejednej opresji. Natomiast pan zawsze jest wszechmocny i posiada władzę nad całym światem. Jednak wysłucha prośby każdego wierzącego człowieka, bez względu na to, czy jest on grzesznym nieudacznikiem, czy szczęśliwym i pewnym siebie psalmistą.

Jak zatem widać Psalm 6 i Psalm 144 posiadają pewne cechy wspólne, jednak może odnaleźć też elementy, którymi teksty różnią się od siebie. 

Podobne wypracowania do Psalm 6 i 144 - analiza i interpretacja porównawcza