Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Psalm 6 - analiza i interpretacja utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Psalm 6 nosi tytuł „ Błaganie w próbie”. Wnioskujemy zatem, że utwór będzie miał charakter błagalny. Ta teza potwierdza się poprzez analizę oraz interpretację. 

Pieśń składa się z trzech strof. Pierwsza posiada sześć wersów, druga dziewięć , natomiast ostatnia siedem. Utwór ma budowę nieregularną, poszczególne wersy posiadają różną ilość sylab. Psalm można też nazwać inwokacyjnym, ponieważ znajdują się w nim bezpośrednie zwroty do Pana, między innymi „ Nie karć mnie (…)”.W psalmie odnajdujemy liczne środki artystyczne, między innymi epitety: „słaby”, „ wielka”, „ strwożone”, powtórzenia „Pan”, pytanie retoryczne „ O panie, jakże długo jeszcze” czy też metafory : „ Płaczem obmywam co noc moje łoże”.

Podmiotem lirycznym utworu jest z pewnością osoba wierząca, która wie, iż w życiu popełniła wiele błędów. Pragnie jednak nadal być blisko Boga i oddaje mu się w opiekę. Jednocześnie błaga Boga o modlitwę, wstawiennictwo i wybaczenie za wszystko, co złe. Przede wszystkim prosi o litość i zrozumienie. Osobę mówiącą w pieśni możemy oczywiście utożsamiać z większą społecznością, wyznawcami Boga. 

W...

Podobne wypracowania