Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Psalm 6 - analiza i interpretacja utworu

Psalm 6 nosi tytuł „ Błaganie w próbie”. Wnioskujemy zatem, że utwór będzie miał charakter błagalny. Ta teza potwierdza się poprzez analizę oraz interpretację. 

Pieśń składa się z trzech strof. Pierwsza posiada sześć wersów, druga dziewięć , natomiast ostatnia siedem. Utwór ma budowę nieregularną, poszczególne wersy posiadają różną ilość sylab. Psalm można też nazwać inwokacyjnym, ponieważ znajdują się w nim bezpośrednie zwroty do Pana, między innymi „ Nie karć mnie (…)”.W psalmie odnajdujemy liczne środki artystyczne, między innymi epitety: „słaby”, „ wielka”, „ strwożone”, powtórzenia „Pan”, pytanie retoryczne „ O panie, jakże długo jeszcze” czy też metafory : „ Płaczem obmywam co noc moje łoże”.

Podmiotem lirycznym utworu jest z pewnością osoba wierząca, która wie, iż w życiu popełniła wiele błędów. Pragnie jednak nadal być blisko Boga i oddaje mu się w opiekę. Jednocześnie błaga Boga o modlitwę, wstawiennictwo i wybaczenie za wszystko, co złe. Przede wszystkim prosi o litość i zrozumienie. Osobę mówiącą w pieśni możemy oczywiście utożsamiać z większą społecznością, wyznawcami Boga. 

W ten sposób utwór nabiera uniwersalnego charakteru i stanowi modlitwę wszystkich ludzi na świecie. Podmiot liryczny przyznaje ich jest słaby, ma „ strwożone kości” i nie zawsze potrafi sobie poradzić. Dlatego też prosi Boga, aby ten nie karał go zbyt surowo za wystąpienie, by miał nad nim litość. Wyraźnie widać także, że osoba mówiąca w pieśni myśli o swojej duchowej przyszłości, zwraca się bowiem z prośbą o zbawienie. Dla ludzi wierzących jest to sprawa podstawowa, wybawienie przyjdzie po śmierci i jest jedyną nadzieję. Choć człowiek popełnia błędy i grzeszy, to pragnie być zbawiony, ponieważ bardzo kocha Boga. Na świecie czuje się samotny, wspomina o wylewanych łzach i strachu. Ma wrogów, którzy utrudniają mu codzienne bytowanie. To jednak nie dyskwalifikuje go w oczach Boga, wręcz przeciwnie. Podmiot liryczny wierzy, iż Pan usłyszał jego błagania i spełnił modlitwy, jest pełen ufności, iż wybaczy mu i weźmie w swoją opiekę. 

Człowiek bardzo często bywa zmęczony życiem i swoim trudnym losem. Każdego dnia musi borykać się ze słabościami, grzechami i nieżyczliwymi ludźmi. Jednak ze względu na sytuację Bóg zawsze jest dla niego ostoją, nadzieją. Psalm 6 ma charakter modlitwy błagalnej, w której podmiot liryczny prosi Pana o litość i wyrozumiałość. Widać zatem, że nawet w ciężkich chwilach Bóg może stać się ukojeniem. 

Podobne wypracowania do Psalm 6 - analiza i interpretacja utworu