Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Pojedynek na miny - streszczenie, interpretacja. Witold Gombrowicz „Ferdydurke”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Pojedynek na miny to jeden z najbardziej znanych i znaczących fragmentów powieści „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza. Walka ta rozgrywa się między Miętusem i Syfonem i stanowi ona sposób na rozwiązanie osobistego konfliktu między uczniami.

Walka rozpoczęła się w czasie przerwy, wokół chłopców zgromadził się tłum żądnych sensacji uczniów. Miętus nakazał jednak, aby gapie opuścili klasę, ponieważ chciał się skupić i walczyć w spokoju. Tak też się stało. Arbitrami Syfona zostali Pyzo i Guzek. Potem nastąpiło uroczyste odczytanie zasad pojedynku, dotyczących między innymi ustawienia stron, uczciwości oraz używania poszczególnych min. Wygrać miał ten, który wymyśli lepszą minę. Pojedynek się rozpoczął. Chłopcy kolejno wymyślali dziwaczne miny, ciekawie układali usta, wydymali policzki, przewracali oczy. Stosowali też rozbudowaną gestykulację, pluli, wskazywali na siebie palcami. Walka była naprawdę zacięta i wyrównana, jednak Miętus w pewnym momencie uderza Syfona w twarz i powala go na ziemię. Wtedy zaczyna się słynny gwałt przez uszy – Miętus szepcze chłopcu do ucha obraźliwe, wulgarne słowa. Pojedynek kończy się śmiercią Syfona.

Opis pojedynku stanowi groteskowe przekształcenie wyobrażenia bitew toczonych...

Podobne wypracowania