Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Psalm 51 - analiza i interpretacja utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Psalm 51 jest wyznaniem grzesznika, który prosi Boga o wybaczenie. Dowiadujemy się, iż nadawcą jest Dawid, żałujący swojego występku wobec Pana. Znajomość Biblii pozwala czytelnikowi na odnalezienie sensu pieśni. Dawid bowiem zapragnął ukochanej kobiety jednego ze swoich żołnierzy, pięknej Batszeby. Uwiódł dziewczynę, a jej męża skazał na śmierć. Złamał dwa przykazania zawarte w dekalogu, a psalm jest wyrazem żalu i pokory. 

Utwór zbudowany jest z pięciu nieregularnych części. Pierwsza i ostania z nich są najkrótsze, stanowią otwarcie oraz zamknięcie tekstu. Już w pierwszych wersach zauważamy apostrofę, czyli bezpośredni zwrot do Boga, kiedy to podmiot wykrzykuje „ Zmiłuj się”. Psalm jest swoistym wyliczeniem łask, o jakie grzesznik prosi swojego pana. W pieśni odnajdujemy liczne środki artystyczne, między innymi epitety : „ czysty”, „ niezwyciężony”, „ ochoczy”, metafory charakterystyczne dla języka biblijnego „ Obmyj mnie zupełnie z mojej winy” czy też liczne zdania wykrzyknikowe,  które budują napięcie i dramatyzm dzieła.

Psalm 51 jest osobistym wyznaniem człowieka, który dopuścił się grzechu. Co istotne, podmiot liryczny nie okłamuje Pana, nie...

Podobne wypracowania