Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Psalm 23 - analiza i interpretacja utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Psalm 23 to chyba jeden z najbardziej znanych utworów pochodzących z Psałterze. Jest to dzieło zarazem pochwalne, jak i dziękczynne. 

W tradycji religijnej oraz literackiej psalm 23 nazywany jest pasterskim, ponieważ Bóg ojciec ukazany jest jako pasterz, który opiekuje się swoimi owieczkami, czyli ludźmi. Utwór ma budowę stroficzną, podzielony jest na dziewięć dwuwersowych cząstek. Psalm ten jest nieregularny, jeśli weźmiemy pod uwagę ilość sylab w poszczególnych wersach. Pieśń posiada elementy inwokacyjne, ponieważ w wielu fragmentach możemy odnaleźć bezpośrednie zwroty do Boga na przykład „ Stół dla mnie zastawiasz” oraz „ Namaszczasz mi głowę olejkiem”. Utwór pełen jest Śródków artystycznych, między innymi epitetów : „zielone”, „ właściwe” , „ ciemna”, „ pasterska”, personifikacje: „ dobroć i łaska pójdą w ślad za mną” czy też wyliczenia: „ prowadzi mnie(…), pozwala mi leżeć (…), wiedzie mnie(…)”.

Psalm 23 jest pochwałą Boga, który stworzył człowiekowi raj na ziemi. Sprawił, iż ludzie mają możliwość obcowania z pięknem przyrody i korzystania ze wszelkich...

Podobne wypracowania