Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Eric-Emmanuel Schmitt „Oskar i pani Róża” - bohaterowie. Charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Tytułowym i głównym bohaterem utworu E.E. Schmitta pod tytułem „Oskar i pani Róża” jest Oskar. Jest to dziesięcioletnie dziecko, u którego stwierdzono obecność nowotworu złośliwego, jakim jest białaczka. O jego historii dowiadujemy się z listów, które pisał do „Szanownego Pana Boga” dzięki radom pani Róży. Jest to dla niego sposób opowiedzenia o swoim cierpieniu.
    
Na samym początku pierwszego listu pisze: „Nazywają mnie Jajogłowym, wyglądam na siedem lat, mieszkam w szpitalu z powodu mojego raka i nigdy się do Ciebie nie odzywałem, bo nawet nie wierzę, że istniejesz”. Jak widać do swojej choroby podchodzi z dystansem – on już oswoił się ze swoim cierpieniem, chciałby, aby także jego otoczenie (w tym rodzice) też tak uczynili.
    
W swoich listach Oskar jest bardzo dosadny i daje się poznać jako osoba bezpośrednia, odważna. O sobie mówi, że na oddziale, na którym się znajduje, nie jest pacjentem mile widzianym, a to dlatego, że miał operację i przeszczep szpiku nie przyjął się, co go skazuje na śmierć. Oskar podkreśla niejednokrotnie, że chce zainteresowania ze strony odbiorcy swoich listów.
    ...

Podobne wypracowania