Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wywiad z nauczycielem - przykład

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Sposób na ucznia. Rozmowa z nauczycielem języka polskiego

- Jak Pan to robi, że uczniowie wychodzą z Pana zajęć nie tylko zaciekawieni, ale z wiedzą w głowach i uśmiechem na twarzach?

- Najlepszym patentem jest lubić to, co się robi. Przecież tak jest w każdym zawodzie. Jeśli ktoś nie znosi zajęcia, z którym ma do czynienia przez większą część doby, to będzie tylko próbował przetrwać. Zwłaszcza młode umysły są wrażliwe na to, czy ktoś chce tylko jak najszybciej mieć lekcję z  nimi za sobą, czy chce ich zarazić swoją pasją.

- No tak, ale są i tacy, którzy lubią to, co robią, ale tak bardzo chcą przekonać do swojego przedmiotu, że uczniowie odczuwają to jako przymus. To takie fanatyczne dążenie do tego, by wszyscy bez wyjątku polubili przedmiot. Co pan na ten temat sądzi?

Widzi pani, bo to są zupełnie różne modele uczenia. Nauczyciel przede wszystkim powinien postępować według lekarskiej zasady Hipokratesa – Primum non nocere – „Po pierwsze nie szkodzić”-  co w tym zawodzie oznacza obligatoryjne rozumienie, że mamy do czynienia z różnymi jednostkami i każdy ma prawo interesować się bardziej tym, co zgodne z jego zdolnościami. Chodzi o to, by nie zmuszać do kochania przedmiotu,...

Podobne wypracowania