Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Światopogląd romantyczny - scharakteryzuj jego cechy

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Epoka romantyzmu to zarówno epoka, której cechy pojawiały się w Europie już pod koniec XVIII wieku, a Polsce za datę jego początku uznaje się wydanie Ballad i romansów Mickiewicza w 1822 roku. Termin ten obejmuje również światopogląd ideowo-artystyczny w literaturze, sztuce oraz filozofii europejskiej, który w swych postawach diametralnie odciął się od założeń oświeceniowych.

Przede wszystkim pojawiła się nowa postawa poznawcza – czucie i wiara, czyli przedkładanie uczucia, intuicji, wiary, a więc sposobów poznania bardzo subiektywnych, ponadzmysłowych, irracjonalnych ponad doświadczeniem racjonalnym, empirycznym i czysto naukowym. Już Mickiewicz w Romantyczności zawarł ten element odbierania świata w słynnej frazie: „Czucie i wiara silniej mówi do mnie / Niż mędrca szkiełko i oko”.

Z takim odbiorem rzeczywistości wiązało się czerpanie z folkloru ze wszystkimi jego wierzeniami, magią, cudownością, fantastycznymi podaniami i legendami. Stąd romantycy jako elementy świata przedstawionego wykorzystywali bardzo często stworzenia zakorzenione w mitologii słowiańskiej, duchy, motywy niesamowitych zdarzeń, przenikania świata ludzkiego i irracjonalnego itp. 

Również bliskie folklorowi...

TAGI: romantyzm

Podobne wypracowania