Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

William Golding „Władca much” - opracowanie powieści

William Golding w swojej powieści ukazał w sposób metaforyczny degradację grupy ludzi, którym przyszło funkcjonować w niecodziennych warunkach. Poprzez historię o kilku ocalałych z katastrofy, autor przedstawia pewne ponadczasowe zagadnienia.

Wszystko zaczyna się od katastrofy lotniczej, którą przeżyło jedynie kilkoro dzieci. Wśród nich są ci starsi, a także ci całkiem mali. Bohaterowie zmuszeni są zorganizować sobie życie w ekstremalnych warunkach, odgrywać w pewnym sensie rolę dorosłych. Wyspa to miejsce piękne, pełno na niej owocowych drzew, a niesamowite widoki stanowią pokrzepienie dla serca. Chłopcy tworzą swoistą społeczność, na swojego przywódcę wybierają spokojnego i opanowanego Ralpha. Przez jakiś czas dzieci żyją w zgodzie, a ich dni upływają na zabawie i pilnowani ognia. Niestety w miarę upływu czasu wszystko się zmienia. Bohaterowie nie przestrzegają zasad, zapominają o dyżurach przy ognisku.

Na wyspie zaczyna się robić niebezpiecznie, ponieważ jeden z chłopców dopuszcza się zbrodni, które zostają ujawnione dopiero po jakimś czasie. W grupie zapanowała niezgoda, dzieci przestały sobie ufać. W poszczególnych bohaterach rodzą się okropne żądze, pragną przejąć władzę, spełnić swoje najskrytsze pragnienia posiadania wpływu na grupę i bezgranicznego respektu z jej strony.

Autor powieści ukazał problemy uniwersalne, które mogą dotknąć niemal każdego społeczeństwa. Okazuje się, iż w szczególnych sytuacjach, w niecodziennych okolicznościach człowiek zmienia się diametralnie, a wyznawane wartości i moralność stają się niezwykle relatywne. Golding pokazuje także, że istnieją ludzie, którzy zrobią wszystko, aby zdobyć władzę i przejąć kontrolę nad innymi – jest to niezwykle silne pragnienie człowieka. Przykładem takim jest przede wszystkim Jack, który ujawnia swoje okrutne popędy.

Jak wielokrotnie pokazała historia, nie brakowała na świecie państw, społeczeństw, które zaufały dyktatorom, niemal tyranom. Ludzie poszli za ich głosem, nie przewidzieli konsekwencji swoich wyborów. Taki obraz wyłania się też z powieści – w grupie pojawia się ktoś, kto chce kontrolować innych poprzez manipulację albo zastraszenie. Warto dodać również, iż „Władca much” przedstawia upadek podstawowych wartości moralnych oraz zanik ludzkich uczuć – empatii, przyjaźni, lojalności. Dzieje się tak dlatego, iż bohaterowie znaleźli się z dala od cywilizacji, gdzie ich najbardziej dramatyczne i przerażające instynkty miały okazję ujawnić się niczym niehamowane.

„Władcę much” jako gatunek możemy nazwać antyutopią, bowiem pokazuje miejsce i społeczeństwo, które – w naturalnych warunkach, z dala od niszczących sił cywilizacji i kultury, co stanowiło propozycję wielu utopistów – dalekie jest od ideału, ujawnia swoje najciemniejsze instynkty drzemiące gdzieś wewnątrz i zwykle przez cywilizację i kulturę pacyfikowane.

Podobne wypracowania do William Golding „Władca much” - opracowanie powieści