Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Eliza Orzeszkowa „Nad Niemnem” - opracowanie powieści

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Powieść pozytywistyczna Elizy Orzeszkowej pt.: „Nad Niemnem” ukazuje wieś Korczyn, gdzie egzystencja toczy się spokojnie i harmonijnie. Bohaterowie przeżywają życiowe przygody i doświadczają dobrych i złych chwil.

Powieść jest wielowątkowo i porusza rozmaite zagadnienia, ale najważniejszym z nich jest ukazanie wsi, a co za tym idzie – polskości. Orzeszkowa w sposób niezwykły, niemal malarski, obrazuje ojczyste ziemie, piękno przyrody, swojskość krajobrazu. Dzięki utworowi czytelnik poznaje tradycje i obyczaje mieszkańców Korczyna i dowiaduje się, iż rytm życia wyznaczają tu poszczególne pory roku oraz praca. W zależności od miesiąca mieszkańcy pracowali w polu, doglądali zwierząt i tak dalej. Wszystko to jednak czynili z uśmiechem na twarzach i z wdzięcznością za to, co posiadają. Jako pozytywiści wyznawali kult pracy, wiedzieli, iż jest ona podstawową wartością, która zapewnia przetrwanie i szczęście.

Ważnym zagadnieniem w powieści jest również problem powstania styczniowego. Akcja rozgrywa się kilkanaście lat po jego zakończeniu, ale obraz historii jest żywy w serach bohaterów. W walkach brali udział między innymi Andrzej Korczyński i Dominik. Orzeszkowa wyraźnie idealizuje okres powstania, tak, aby dla...

Podobne wypracowania