Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Psalm 144 - analiza i interpretacja utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Psalm 144 jest utworem pochwalny. Podmiot liryczny wysławia w nim miłosiernego i hojnego Boga. Jednocześnie zwraca się z prośbą o łaski i opiekę. 

Utwór składa się z dwóch części. Pierwsza jest nieco dłuższa od drugiej, zbudowana jest z wersów o nieregularnej budowie. To cząstka ma charakter pochwalny, odnajdujemy tu opis dobrego Boga i składane mu dziękczynienie. Natomiast druga strofa jest wyrazem ufności człowieka, który wie, iż Pan ocali go w razie. W tej części podmiot liryczny wymienia swoje prośby dotyczące łaski pańskiej. W psalmie widoczny jest opis Boga, na który składają się liczne wyliczenie jego zasług. Dostrzegamy także apostrofę, czyli bezpośredni zwrot do Boga „ O Panie!”. Liczne są także inne środki artystyczne , między innymi epitety : „ człowieczy”, „ fałszywa”, powtórzenie : „ Niech” oraz metafory, jak „nachyl niebios: czy też „ usta mówią na wiatr”.

Jak już wspomniano wyżej, psalm jest utworem pochwalnym. Dowiadujemy się, że dla podmiotu lirycznego Bóg stanowi opokę, jest oparciem nawet w najtrudniejszych chwilach życia. To on daje człowiekowi siłę do walki z przeciwnościami, jest mądrością, która udziela...

Podobne wypracowania