Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Psalm 1 - analiza i interpretacja utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Psalm I jest swoistym porównaniem życia człowieka uczciwego i wierzącego z losem grzesznika. Podmiot liryczny przekonuje, że warto iść drogą wyznaczoną przez Boga. 

Utwór zatytułowany „Dwie drogi życia” stanowi pochwałę prostego i pełnego zasad moralnych życia. Psalm ma budowę stychiczną, ale składa się z wersów nieregularnych. Jest to psalm krotki, ale niezwykle wymowny. W utworze dostrzegamy liczne środki artystyczne, między innymi epitety : „szczęśliwy”, „występni”, „zasadzone”, porównanie „jest on jak drzewo” oraz wyliczenie dotyczące tego, jaki jest los szczęśliwego męża.

Podmiot liryczny wychwala życie człowieka, który żyje zgodnie ze swoim sumieniem oraz Bogiem. O takiej egzystencji opowiada pierwsza część utworu. Szczęśliwy jest ten, który prowadzi się uczciwe, nie wchodzi na drogę grzechu, unika złych ludzi i „nie siada w kole szyderców”. Taka osoba ukojenie i radość odnajduje jedynie w miłości Boga i obcowaniu z sacrum. Warto się modlić i ufać Panu, ponieważ to zapewni nam wewnętrzny spokój i spełnienie. Podmiot liryczny prezentuje „męża szczęśliwego” jako drzewo, które rośnie piękne nad wspaniałą wodą,...

Podobne wypracowania