Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Życie społeczne - Czynniki determinujące życie społeczne - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Czynniki determinujące życie społeczne to wszystkie zjawiska, które wpływają na pojawienie się grup społecznych i ogólny rozwój społeczeństwa.

Do najważniejszych czynników determinujących należą podstawy biologiczne istnienia każdego człowieka. To właśnie nasz rozwój biologiczny zadecydował o możliwości powstania społeczeństwa w ogóle. Wyprostowana postawa ciała, dwunożny chód, manipulacyjna dłoń i bardzo szybki rozwój mózgu – wszystko to spowodowało, że ludzie mogli łączyć się z grupy i rozpocząć tworzenie kultury. Biologiczne uwarunkowania i budowa ciała pozwoliły na budowanie narzędzi i opanowanie ich zastosowania. Dwunożny chód i wyprostowana postawa spowodowały, że człowiek rozpoczął hodowlę zwierząt i uprawę ziemi.

Najważniejszy był oczywiście rozwój mózgu, ludzie zaczęli dostrzegać różnicę między dobrem a złem, pragnęli żyć uczciwie. Życie społeczne uwarunkowane jest czynnikami biologicznymi również ze względu na popęd płciowy i zdolność do wydawania na świat potomstwa. Gdyby człowiek nie był płodny i nie rozmnażał się, nie powstałaby żadna grupa społeczna.

Czynniki geograficzno-demograficzne również determinują życie społeczne. To, w jakim miejscu...

Podobne wypracowania