Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Życie społeczne - Czynniki determinujące życie społeczne - opracowanie

Czynniki determinujące życie społeczne to wszystkie zjawiska, które wpływają na pojawienie się grup społecznych i ogólny rozwój społeczeństwa.

Do najważniejszych czynników determinujących należą podstawy biologiczne istnienia każdego człowieka. To właśnie nasz rozwój biologiczny zadecydował o możliwości powstania społeczeństwa w ogóle. Wyprostowana postawa ciała, dwunożny chód, manipulacyjna dłoń i bardzo szybki rozwój mózgu – wszystko to spowodowało, że ludzie mogli łączyć się z grupy i rozpocząć tworzenie kultury. Biologiczne uwarunkowania i budowa ciała pozwoliły na budowanie narzędzi i opanowanie ich zastosowania. Dwunożny chód i wyprostowana postawa spowodowały, że człowiek rozpoczął hodowlę zwierząt i uprawę ziemi.

Najważniejszy był oczywiście rozwój mózgu, ludzie zaczęli dostrzegać różnicę między dobrem a złem, pragnęli żyć uczciwie. Życie społeczne uwarunkowane jest czynnikami biologicznymi również ze względu na popęd płciowy i zdolność do wydawania na świat potomstwa. Gdyby człowiek nie był płodny i nie rozmnażał się, nie powstałaby żadna grupa społeczna.

Czynniki geograficzno-demograficzne również determinują życie społeczne. To, w jakim miejscu świata żyjemy, ma ogromny wpływa na osobowość naszą i innych ludzi. Kraj, ukształtowanie terenu, klimat, gęstość zaludnienia – determinują sposób, w jaki żyje społeczeństwo, jak pracuje, jakie ma rozrywki itd. Ważne jest również to, że w różnych państwach inaczej przedstawia się struktura wieku i płci, co również nie pozostaje bez wpływu.

Bardzo ważne są też czynniki ekonomiczne, które inaczej można nazwać gospodarczymi. Dotyczą one organizacji pracy w grupie społecznej, użytkowanych narzędzi i maszyn, postępu gospodarczego, kwestii finansowych. Żadne społeczeństwo nie mogłoby się bez tych czynników rozwinąć, są one bardzo ważne.

Ostatnią grupą czynników determinujących są te o charakterze kulturowym. To one określają sposoby zachowania się i funkcjonowania wśród ludzi, zasady działania instytucji społecznych, wzorce i ideały. Czynniki kulturowe dotyczą również procesu socjalizacji i etapowego wchodzenia w określone środowisko.

Należy jednak pamiętać, że te zjawiska są wtórne. Najpierw człowiek musiał uzyskać pewne zdolności i możliwości biologiczne, potem zaś rozwijał się kulturowo.

Podobne wypracowania do Życie społeczne - Czynniki determinujące życie społeczne - opracowanie