Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Józef Wittlin - biografia, życiorys

Józef Wittlin był twórcą wszechstronnym, a na szczególną uwagę zasługują jego tłumaczenia lektur obcojęzycznych. Ten pisarz i eseista posiadał wybitne zdolności lingwistyczne, pozwalające mu przyswajać obce języki z niezwykłą łatwością. W połączeniu z talentem literackim i wyczuleniem na słowo, był Wittlin twórcą rozmaitych tłumaczeń poczynając od „Odysei”, na „Wilku stepowym” kończąc.

Ten wybitny humanista urodził się w 1896 roku w okolicach Wołynia. Pochodził z żydowskiej rodziny. Kilka lat po urodzeniu razem z rodzicami musiał opuścić rodzinne strony i udać się do Lwowa. Decyzja o wyjeździe do większego miasta spowodowana była chorobą matki chłopca. Po przeprowadzce do Lwowa Józef Wittlin uczęszczał do gimnazjum. Już wtedy rozpoczął pracę nad przetłumaczeniem „Odysei” Homera, co świadczy o ambicji i zapale filologicznym młodego chłopca. W ciągu życia Wittlin wielokrotnie będzie miał okazję spotykać się z obcymi językami. Jeszcze na czasy gimnazjum przypada debiut pisarza. Odbył się on za łamach gazetki młodzieżowej „Wici”, gdzie Wittlin zamieścił swój wiersz pt.: „Prolog”.

Mając osiemnaście lat, przeżył swoją pierwszą przygodę z wojskiem. Wstąpił do ochotniczej...

Podobne wypracowania