Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Prawo cywilne - co to jest prawo cywilne? Definicja, charakterystyka, podział. Prawo cywilne jako gałąź prawa

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Prawo cywilne to ogół norm dotyczących stosunków o charakterze cywilno-prawnych pomiędzy podmiotami indywidualnymi. Stanowi ono jedną z gałęzi prawa powszechnego.

Prawo cywilne dotyczy niemal wszystkich dziedzin cywilnych życia, można jednak wyróżnić pewne jego rodzaje. Do najbardziej znanych należą, między innymi, prawo pracy (reguluje stosunki pracodawców i pracowników), prawo własności intelektualnej (chroni twórców i ich dzieła) czy też prawo handlowe (zajmujące się normami dotyczącymi spraw handlowych, sprzedaży).

Wyodrębnić można również dziedziny, swoiste działy prawa cywilnego. Najobszerniejszym, jeśli chodzi o ilość norm, jest tak zwane prawo ogólne. Reguluje ono wszystkie dziedziny życia. Prawo rzeczowe zajmuje się ustanawianiem związków pomiędzy podmiotami a przedmiotami użytkowymi, nadaje własności i pilnuje przestrzegania zasad. Prawo zobowiązań odnosi się do kontroli działania na linii usługodawca oraz usługobiorca. Reguluje wszelkie relacje między konkretnymi osobami i dba o wypełnienie podjętych zobowiązań. Niezwykle ważną dziedziną jest też prawo rodzinne, zajmuje się ono bowiem sprawami wewnętrznymi rodziny, takimi jak opieka nad dziećmi czy też kwestie majątkowe. Istnieje jeszcze...

Podobne wypracowania